irsoal

پاسخ به سوالات متداول دانشجویان پیام نور در مورد امتحانات پایان ترم

1401/2/19
پیام نور قرار است بعد از دو سال برگزاری الکترونیکی امتحانات، در ترم دوم 00-01 ...

دانشگاه پیام نور قرار است بعد از دو سال برگزاری الکترونیکی امتحانات پایان ترم، در نیمسال دوم 1400-1401 به روال سابق خود بازگشته و آزمون های پایان ترم را بصورت حضوری، متمرکز و سراسری برگزار نماید.

این تصمیم در ابتدا با مخالفت های دانشجویان همراه شد که برگزاری امتحانات حضوری را در شرایط کرونایی خطرناک می دانستند. اما بتدریج و با کم شدن آمار مبتلایان به کرونا و عادی شدن شرایط کشور، نگرانی ها از بین رفت و مخالفت ها نیز کمتر شد.

حال که قرار است آزمون های پایانی نیمسال دوم 1400-1401 دانشگاه پیام نور بصورت حضوری برگزار شود، لازم دانستیم که به تعدادی از پرتکرارترین و متداول ترین سوالات دانشجویان پیرامون امتحانات دانشگاه پیام نور پاسخ دهیم، باشد که از نگرانی دانشجویان کم کنیم و استرسشان را از بین ببریم. پس حتما تا به انتها همراه ما باشید.

امتحانات پیام نور سراسری و متمرکز است یعنی چه؟

حتما در جریان هستید که در کشور سالیانه چندین آزمون سراسری برگزار می شود. منظور از آزمون سراسری این است که تمامی داوطلبان در یک روز و یک ساعت سر جلسه امتحان حاضر شده و به سوالات پاسخ می دهند. مانند آزمون سراسری کارشناسی، یا آزمون سراسری مقطع ارشد، یا آزمون سراسری استخدامی

با توجه به گستردگی دانشگاه پیام نور و تعداد بالای دانشجویان آن و عدم توازن در امکانات دانشگاه در نقاط مختلف کشور، بنا بر عدالت آموزشی، دانشگاه پیام نور از همان ابتدا تصمیم گرفت که امتحانات پایان ترم با بصورت سراسری و متمرکز برگزار نماید. بدین ترتیب سوالات امتحان هر درس توسط خود سازمان مرکزی طراحی و در تمام کشور توزیع می شود. سپس آزمون هر درس در یک ساعت و تاریخ مشخص با سوالات یکسان، در کل کشور برگزار می شود و دانشجویانی که آن درس را در ترم سپری شده اخذ کرده اند، در آزمون آن شرکت می کنند. بدین گونه آزمون های پایان ترم دانشگاه پیام نور بصورت سراسری (در کل کشور) و متمرکز(با سوالات مشابه در یک روز و یک ساعت) برگزار می شود.

آیا سوالات امتحانات پایان ترم پیام نور بصورت تشریحی است؟

به دلیل افزایش دقت و سرعت در تصحیح سوالات، دانشگاه پیام نور تاکید دارد که اکثر امتحانات بصورت تستی و چهار گزینه ای برگزار شود. ولی برای برخی دروس که مثالهای تشریحی و بقولی حل کردنی دارند و دروسی که پاسخ سوالات نیاز به تفسیر و توضیح دارد، ممکن است در کنار سوالات تستی تعدادی سوال تشریحی هم طراحی شود و یا کلا آزمون بصورت تشریحی برگزار شود.

آیا سوالات تستی پایان ترم دانشگاه پیام نور، نمره منفی دارد؟

خیر. چنانچه شما به سوالی در آزمون تستی پایان ترم پیام نور، پاسخ اشتباه بدهید، نمره منفی محاسبه نخواهد شد و تنها نمره همان سوال را ازدست داده اید.

تصحیح امتحانات پایان ترم پیام نور به چه صورت است؟

سوالات تستی که توسط سیستم رایانه ای، تصحیح و نمره دهی می شود. سوالات تشریحی به اساتید هر درس ارجاع داده می شود تا آنها براساس کلید منتشر شده دانشگاه، به تصحیح سوالات بپردازند. اگر برای درسی استادی مشخص نشده باشد، سوالات تشریحی توسط یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تصحیح می شود.

نحوه محاسبه نمره میانترم در آزمون های پایانی پیام نور چگونه است؟

اگر دانشجو نمره میانترم داشته باشد ، نمره آن با نمره نهایی برگه جمع شده و نمره دانشجو بدست می آید.

ولی اگر دانشجو نمره میانترم نداشته باشد و یا نمره میانترم کمی را کسب کرده باشد، نمره برگه او در عدد ده ضرب و سپس بر شش تقسیم می شود تا نمره نهایی او محاسبه شود.

لازم به ذکر است اگر نمره دانشجویی با احتساب نمره میانترم کسب شده، کمتر از نمره وی با ضریب 10 بر 6 باشد، نمره ای از او ملاک خواهد بود که بیشتر باشد.

آیا می توان در امتحانات پایان ترم پیام نور کتاب یا جزوه همراه برد؟

بطور کلی نه. ولی خب برخی دروس هستند که با توجه به سختی آنها، خود دانشگاه آنها را کتاب باز یا Openbook اعلام میکند. برای این دروس ، شما می توانید جزوه یا کتاب درسی را با خود به جلسه آزمون ببرید.

لیست دروس کتاب باز پیش از شروع امتحانات توسط دانشگاه منتشر می شود. همچنین شما می توانید با بررسی نمونه سوالات نیمسالهای قبل به کتاب باز بودن دروس پی ببرید. اگر در سربرگ نمونه سوالی درج شده باشد که همراه داشتن کتاب یا جزوه منعی ندارد، یعنی آزمون آن درس بصورت کتاب باز در آن نیمسال برگزار شده و احتمال فراوان در نیمسال جاری هم بصورت کتاب باز خواهد بود.

چگونه خود را برای امتحانات پایان ترم پیام نور آماده کنیم؟

توصیه کلی ما به شما عزیزان، مطالعه جزوه و یا منبع درسی معرفی شده توسط خود دانشگاست.

ولی از اهمیت بررسی نمونه سوالات نیمسالهای گذشته پیام نور هم نمی توان جشم پوشی کرد. بررسی نمونه سوالات نیمسالهای قبل پیام نور، آمادگی شما را برای آزمون پایان ترم تا حد زیادی افزایش می دهد.

همچنین برای دروس اثباتی و فرمول دار، پیشنهاد می کنیم از کتابهای راهنما و حل المسائل بهره ببرید.

آزمون پایان ترم دروس عملی به چه صورت خواهد بود؟

دروس عملی دانشگاه پیام نور، داستان متفاوتی دارند. این دروس معمولا به دو بخش تئوری و عملی تقسیم می شوند. مانند درس تربیت بدنی و ورزش.

آزمون پایانی این دروس در پیام نور در دو نوبت برگزار می شود. یکی برای بخش تئوری که براساس منبع معرفی شده و بصورت سراسری و متمرکز خواهد بود. و دیگری آزمون بخش عملی که توسط استاد مربوطه برگزار می شود.

دقت داشته باشید که نمره این دروس از مجموع نمره عملی و تئوری بدست می آید.

 

این سوالات تنها تعداد اندکی از سوالات متداول دانشجویان پیرامون آزمونهای پایان ترم دانشگاه پیام نور است.

چنانچه شما سوالی دارید، می توانید از طریق بخش ارسال نظر همین خبر برای ما ارسال کنید تا پاسخ آن را در قالب همین متن ارائه کنیم.


نوشتن یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

 1. ببخشید من سوالای تستی حواسم نبود با خودکار پر کردم الان تصحیح نمیکنن؟

  • 1402/9/19

   سلام. چون برگه ها بصورت سیستمی تصحیح میشه احتمالا سیستم نتونه رنگ خودکار رو پردازش کنه.
   اگر خودکار مشکی باشه شااید مشکلی پیش نیاد، ولی اگر ابی باشه ممکنه نتونه تصحیح کنه.
   البته شنیدم که قبل از تصحیح سیستمی ، برگه ها بررسی میشه و اونهایی که با خودکار هست جدا میشه که دستی تصحیح بشه، ولی خب اینو مطمئن نیستم.
   ان شاالله که مشکلی پیش نمیاد

 2. امتحان پایان ترم زبان عمومی پیام نور چند سوال دارد و چند نمره هست؟

  • 1402/9/6

   سلام. معمولا 30 تا سوال با 12 نمره

 3. سلام یک سوال داشتم من دانشجو پیام نور هستم این ترم درس تربیت بدنی یک داشتم ولی بنا به دلایلی نتونستم ازمون عملی رو شرکت کنم ازمون تئوری این درس هم ۲۹ خرداد هستش حالا اگر من ازمون تئوری رو شرکت کنم که از ۱۲ نمره هستش و مثلا ۱۰ بگیرم این عدد مثل ازمون هایی که دروس کاملا تئوری دارند و ما میان ترم از انها نداریم ضربدر ده میشه و تقسیم بر شش که حدودا میشه ۱۶ یا اینکه نمره ده رو فقط برام قرار میدهند (نمره عملی ندارم) و نمره کل این درس عدد ۱۰ میشه؟؟

  • 1402/3/25

   سلام. همونطور که خودتون گفتین نمره درس از 20 محاسبه میشه. نمره عملی هم از 20 . این دو عدد در واحدهاشون ضرب میشن و جمع میشن و بعد تقسیم بر تعداد کل واحدها

 4. سلام
  من در رشته پیام نور کارشناسی پیوسته فیزیک جامد بر حسب سوابق تحصیلی ثبت نام کنم اگه قبول شدم میتونم کلاسهای عملی آن درس را در دانشگاه دولتی شهر محل سکونتم امتحان بدم چون شاغل هستم و نمیتوانم هفته ای دو بار بخاطر یک واحد عملی برم شهر دانشگاهی ک در آن پذیرفته شدم؟ لطفا راهنمایی ام کنید؟ خودم بچه ی گنبد کاووس هستم و تا دانشگاه پیام نور محل تحصیلم گرگان 100کیلومتر فاصله هست و مرخصی گرفتن هم واسم خیلی کار مشکلی هست چون شرکتی ک کار میکنم قبول نمیکنه ولی در گنبد رشته تحصیلی من در دانشگاه دولتی روزانه وجود دارد و چون حضور در کلاس دانشگاه گنبد الزامی هست من مجبور شدم پیام نور فیزیک جامد در گرگان رو انتخاب کنم لطفا راهنمایی ام کنید؟ بهمن بازیار از گنبد کاووس

  • 1402/3/11

   سلام.دوست عزیز
   برای مهمان شدن در دانشگاهی دیگر قوانین خاصی وجود داره. برای همه درسهای عملیتون نمیتونین این کارو انجام بدین.بهتره برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس رشته دانشگاه پیام نور شهرتون صحبت کنین

 5. امتحانات پیام نور از کجا طرح میشه؟؟

  • 1402/3/11

   سلام. بصورت سراسری هست و معمولا از بانک سوال طراحی میشه. یعنی تعداد زیادی سوال از اساتید مختلف دریافت میشه و در نهایت یک کدوم انتخاب میشه

 6. سلام دانشجو دانشگاهش تهران باشه و امتحان تستی تشریحیشو در استان دیگه ای بده مثلا تبریز آیا اوراق امتحانیشو برای تصحیح به تهران میفرستن تا استادش تصحیح کنه و نمره محاسبه کنه؟

  • 1402/3/2

   سلام. اول اینکه حتما دقت کنین که اوراق تشریحی رو یک رو پر کنین و دو رو پر نکنین. همون صفحه ای که مشخصاتتون روش درج شده، تموم شد اون صفحه یک برگه دیگه بگیرین.
   با توجه به این قضیه، فکر میکنم پاسخنامه اسکن میشه و توسط استاد خودتون تصحیح میشه

 7. سلام. من وارد سامانه گلستان شدم درخواست جدول امتحانارو دادم فقط دروس عمومی رو تاریخ امتحان رو نشون داد و انلاین بودن چطوری تاریخ امتحان دروس تخصصی رو بفهمم ؟

  • 1402/2/30

   سلام. دروستون جزو دروس استاد محور نیست احیانا که امتحان توسط استاد قراره گرفته بشه؟؟

 8. سلام.من دنشجوی زمین شناسی هستم.واقعا بی انصافی هستش در کلاسهای مجازی پیام نور درس به طور کامل تدریس نمیشه و بعدش امتحانات پایان ترمش انقدر سخت برگزار میشه.حداقل سطح سوالات رو بسته به نوع رشته و مجازی برگزار شدنش در سطح پایین تری بگیرن تا بشه درس رو پاس شد.کجا میشه این حرفها رو به طراحان سوال پایان ترم رسوند تا رسیدگی کنن؟اصلا رسیدگی میکنن؟

  • 1402/2/30

   سلام. دانشگاه سعی میکنه سوالات رو در یک سطح نه چندان دشوار و نه چندان ساده طراحی کنه تا در تمام کشور با حداقل کلاسها هم بشه در ازمون شرکت کرد. ولی در مورد اینکه سوالات رو اسون تر طراحی کنن، راستشو بخاین راهی نمیشناسم و بعید میدونم اصلا ترتیب اثر بدن.
   چون ملاک دانشگاه پیام نور مطالعه خودخوان دروس هست و از کلاسها به عنوان رفع اشکال نام میبره

 9. سلام و خسته نباشید. من برای امتحانات پایان ترم پیام نور نمونه سوال بخونم کافی هست؟

  • 1402/1/29

   سلام. تنها نمونه سوال اکتفا نکنین. البته ممکنه برای بعضی درسا نمره قبولی رو براتون بیاره، ولی خب ریسک داره.
   یک جزوه یا منبع رو هم یک دور بکنین بد نیست

 10. دورود
  آیا پیام نور امتحان پایان ترم شفاهی هم دارد؟ مثلا در رشته مترجمی زبان انگلیسی

  • سلام. خیر، در پیام نور و مقطع کارشناسی، امتحان پایان ترم شفاهی وجود ندارد. شاید اساتید برای میانترم در نظر بگیرند

 11. خب دانشگاه من بهمون چیزی یاد نمیدن من از چند جای معتبر جزوه درس هام رو خریداری و دانلود کردم ، به نظر شما این جزوه ها میتونن کامل بهم یاد بدن یا حتما باید از خود دانشگاه جزوه بگیرم؟

  • 1401/9/2

   سلام. کار خیلی خوب و درستی کردین. به دانشگاه اصلا اکتفا نکنین.
   منبع درس یا جزوه درسی و نمونه سوال
   برای بازار کار هم بهتره از همین الان به فکر یک کار پاره وقت و حتی کارورزی باشین. در محیط کار واقعی شما اموزش میبینین

 12. سلام ببخشید امتحاناتی رو که در لیست منابع هر درس برای هر رشته نوشته شده تستی هست واقعا تستیه یا امکان داره سوالات تشریحی هم داشته باشه ؟

  • 1401/8/11

   سلام. صددرصد تستی هست. ولی خب اطالاعات درست امتحان در گزارش 428 یا همان کارت ورود به جلسه درج می شود

 13. با سلام
  چجوری میتونم سوالات امتحان حضوری رو از سیستم گلستان دانلود کنم؟در گلستان روی دریافت فایل میزنم فقط مینویسه لطفا صبر کنید ولی هیچی نمیاد.
  هم با گوشی هم با سیستم امتحان کردم نشده.لطفا راهنمایی کنید

  • سلام. با مرورگر فایرفاکس امتحان کنین.حتما فیلترشکنتون خاموش باشه

 14. سلام میخواستم بدونم برگه پاسخنامه تشریحی که میدن بهمون باید همه پاسخ هارو در صفحه اول بنویسیم که پایینش کد اسکن داره یا در صفحه دوم هم میشه پاسخ هارو نوشت؟

  • 1401/3/28

   سلام. حتما حتما در همان صفحه اول بنویسید و برای ادامه پاسخها برگه بگیرید

 15. سلام میخواستم بدونم امتحانات تشریحی رو خود استادی که درس رو باهاش برداشتیم تصحیح می‌کنه یا استادهایی که دانشگاه تعیین میکنه

  • 1401/3/26

   سلام. اگر درستون استاد داشته که خود استاد تصحیح می کنه. اگر به شهر دیگه مهمان شدین و یا برای درس استادی مشخص نشده باشه، از اعضای هیئت علمی دانشگاه تصحیح می کنند

 16. سلام
  دفترچه سوالات امتحانی و کلید های پاسخ نامه امتحانات را چطوری میتوانیم دانلود کنیم من امروز امتحان حضوری دادم خواستم ببینم سوالات جایی منتشر می‌شود؟

  • 1401/3/12

   سلام. اگر منظورتون خود سوالات ازمون ترم جاریتون هست که بعد امتحان از طریق سیستم گلستان قابل مشاهده هست. سایت ما هم در حدود یک تا دو ماه بعد نمونه سوالات را به سایت اضافه خواهد کرد

 17. سلام من ترم اول حقوق هستم میتونید به من کمک کنین
  من محام خریدم برای کتاب ها
  اگر نمره میان ترم ۷ داشته باشم کلا کتاب
  و محام رو بخونم ایا میتونم قبول شوم
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  • 1401/2/29

   سلام. نمونه سوالات سایت ما رو هم بررسی کنین، ان شاالله قبول خواهید شد:)

 18. واقعاً ک کلاس مجازی و امتحان حضوری اصلا عادلانه نیست

  • 1401/2/27

   سلام به شما.راستش رو بخاین من تا حدی با حضوری شدن امتحانات موافقم، به شرط اینکه سوالات رو استاندارد و در سطح پایین تری طرح کنن. آزمون حضوری و متمرکز پیام نور یکی از نکات مثبت و از مزایای این دانشگاه محسوب میشه. این رو از پیام نور بگیرین عملا در حد یک دبیرستان یا موسسه اموزشی میاد پایین