irsoal

بررسی اخبار و شنیده ها پیرامون آزمون فراگیر ارشد پیام نور سال 1402

1402/2/1
تکلیف نهایی آزمون فراگیر ارشد پیام نور و دانشگاه آزاد در سال 1402 چه خواهد بود؟

حدودا مرداد سال 1399 بود که خبری از طرف سازمان سنجش منتشر شد مبنی بر لغو آزمون های فراگیر ارشد پیام نور.

تصمیمی که براساس اطلاعیه منتشر شده مورد تائید وزارت علوم هم قرار گرفته بود و برای همیشه دستور به لغو این آزمون ورودی مقطع ارشد می داد.

در شهریور همان سال خبر << آیا آزمون فراگیر ارشد پیام نور سال 99 برگزار می شود یا خیر>> را در سایت منتشر کردیم که با استقبال بالای داوطلبان و متقاضیان آزمون ارشد قرار گرفت. این خبر تبدیل به یک دورهمی دوستانه بین داوطلبان شد که دغدغه ها و اعتراضات خود را بدون سانسور در آن نشر می دادند و تبادل نظر می کردند. ماهم در حد توان همراه دوستان بودیم و تا جایی که می توانستیم پیگیری کردیم. این خبر سبب شد تا با دوستان بسیار خوبی آشنا شویم که در برخی موارد همچنان دوستی های ما پابرجاست.

با هر سختی و دشواری که بود، سرانجام آزمون فراگیر ارشد در سال 99 به همت مسئولین وقت دانشگاه پیام نور برگزار شد . آزمونی که با خون دل خوردن فراوان همراه بود ولی سرنوشت خوبی داشت.

سال 1400 هم با پیگیری های مسئولین پیام نور آزمون فراگیر ارشد برگزار شد.

اما گذشت و رسیدیم به سال 1401.

تا دی ماه 1401 همه منتظر خبر آزمون فراگیر بودیم که ناگهان خبر بد دیگری منتشر شد و آن خبر هم چیزی نبود جز دستور لغو همیشگی آزمون فراگیر ارشد پیام نور و دانشگاه آزاد.

مجددا به نظر می رسید که اتفاقات سال 99 در حال تکرار است، ولی این بار با یک تفاوت و آن هم اینکه از طرف مسئولین پیام نور تلاش زیادی برای برگزاری این آزمون دیده نمی شد.

اما از همان زمان انتشار لغو آزمون، خبرها و حواشی زیادی پیرامون فراگیر ارشد پیام نور بوجود آمد.

عده ای از لغو همیشگی آزمون خبر می دهند. بعضی موسسات کمک آموزشی همچنان ثبت نام دارند و خبر از برگزاری می دهند. عده ای هم احتمال می دهند که در نیمه دوم 1402 این آزمون برگزار شود و ...

آیا آزمون فراگیر ارشد پیام نور و دانشگاه آزاد در سال 1402 برگزار می شود ؟

 با ما همراه باشید تا به بررسی همه حواشی و شنیده های پیرامون آزمون فراگیر ارشد پیام نور و دانشگاه آزاد بپردازیم.لازم به ذکر است مطالبی که در ادامه می آید هم براساس منابع رسمی است و هم حواشی و خبرهای ناموثق. امیدواریم در نهایت هر اتفاقی برای این آزمون رخ می دهد به نفع داوطلبان و متقاضیان مقطع ارشد باشد.

احتمال اول: لغو آزمون فراگیر ارشد پیام نور

متاسفانه و تا حدود زیادی خبر لغو آزمون فراگیر جدی به نظر می رسد.

براساس نشانه ها و عدم موضع گیری های مشخص از طرف مسئولین پیام نور می توان اذعان کرد که خبر لغو آزمون صحت دارد و دیگر نمی توان برای مقطع ارشد به آن امیدوار بود.

اولا خدا نکند که اینگونه شود، حداقل برای سال 1402. چون تعداد زیادی از داوطلبان برای این آزمون برنامه ریزی کرده اند و به دلیل انتشار دیر خبر آن، از آزمون سراسری ارشد سال 1401 هم دور ماندند.

دوما اگر این خبر درست باشد، واقعا جای تاسف است. در بخشنامه منتشر شده برای لغو آزمون اعلام شده که در تابستان 1401 این تصمیم گرفته شده است. اگر اینگونه است چرا خبر لغو آزمون بطور رسمی از خبرگزاری ها منتشر نشد. چرا برای داوطلبان آزمون روشن نشد که دیگر فراگیر ارشد پیام نور وجود ندارد تا آنها بتوانند در آزمون سراسری ارشد ثبت نام کنند. چرا همین الان هم یک مسئول بطور رسمی اعلام نمی کند که دیگر داوطلبان منتظر نباشند و در موسسات کمک آموزشی ثبت نام نکنند.

این را هم در نظر داشته باشید که اگر در سال 1402 بطور کلی آزمون فراگیر ارشد پیام نور و دانشگاه آزاد برگزار نشود، می توان برای همیشه پرونده این کنکور را بسته دانست.

در هر حال فعلا چیزی که رسمی و معتبرتر می باشد همین خبر لغو آزمون است، متاسفانهههههههه

احتمال دوم: برگزاری آزمون فراگیر ارشد پیام نور در تیر ماه 1402

مدتی پیش از طرف یک داوطلب آزمون ارشد فراگیر پیامی مبسوط و با جزئیات بدست ما رسید که از یک مسئول مربوطه شنیده که احتمال دارد در اردیبهشت 1402 ثبت نام آزمون فراگیر آغاز شود و در تیرماه نیز برگزار شود.

همچنین از طرف تعداد دیگری از دوستان گزارش شد که موسسات کمک آموزشی اعلام کرده اند خبرهای موثقی دارند که در تابستان 1402 آزمون برگزار می شود.

تقریبا این خبر را می توان معتبرترین خبر خوب پیرامون فراگیر ارشد دانست. چون هم توسط چند نفر اعلام شده و هم اینکه منابع موثق تری پشت این خبر هستند.

احتمال سوم: برگزاری آزمون فراگیر ارشد پیام نور در دی ماه 1402

چند روز پیش بود که دوستی برای ما پیام ارسال کرد و گفت که با یک مسئول مربوط به این آزمون صحبت کرده و به او گفته اند که در دی ماه 1402 احتمال برگزاری آزمون ارشد وجود دارد. بدین ترتیب که در آبان ماه ثبت نام صورت گرفته و در دی ماه آزمون برگزار می شود.

به این خبر نمی توان زیاد امید داشت. چون تنها توسط یک نفر گزارش شده و دوما منبع خبر مشخص نشده است.

احتمال چهارم: آزمون فراگیر ارشد حذف شده، اما احتمال این وجود دارد که پذیرش بدون کنکور در مقطع ارشد آغاز شود.

این خبر تقریبا درست است و حتی همین الان هم دانشگاه پیام نور برای مقطع ارشد در واحد کیش و قشم پذیرش بدون کنکور دارد. اما اینکه پذیرش بدون کنکور به همه شهرها گسترش یابد، موضوع متفاوتی است که می تواند خبر دلگرم کننده ای باشد.

چنانچه قرار بر پذیرش بدون کنکور باشد، احتمالا می تواند در مهر یا آبان 1402 و در قالب تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی و یا حتی همانند کارشناسی، پذیرش براساس سوابق تحصیلی رخ دهد. (دانشگاه پیام نور در سال تحصیلی 1400-1401 این کار را انجام داد و در قالب تکمیل ظرفیت ، در بین رشته محل های باقیمانده پذیرش دانشجو نمود، اما در سال 1401 خبری از این اتفاق نبود).

 

فعلا و تا زمان نگارش این خبر، احتمالات گفته شده تنها شنیده هایی است که به گوش ما رسیده و از صمیم قلب امیدواریم هر تصمیمی که گرفته می شود به نفع داوطلبان و متقاضیان مقطع ارشد باشد و از همه مهمتر سریعتر تکلیف این آزمون بطور رسمی مشخص شود تا سردرگمی ها و سواستفاده برخی موسسات به پایان برسد.

شما عزیزان هم اگر خبری یا شنیده ای پیرامون آزمون فراگیر ارشد پیام نور سال 1402 دارید از طریق بخش ارسال نظر در پایین همین خبر برای ما ارسال کنید. ان شاالله که یک دورهمی خوب دیگر با همت شما دوستان ایجاد شود و در نهایت با یک خبر خوب همه شما عزیزان را خوشحال کنیم.

توصیه میکنیم برای اطلاع از آخرین اخبار فراگیر ارشد پیام نور، حتما این صفحه و بخش ارسال نظرات آن را هرچند روز یکبار مجددا مطالعه کنید.


نوشتن یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

 1. من امروز تماس گرفتم به یکی از موسسات، گفت برای نیمه دوم احتمال برگزاری ازمون فراگیر هست
  درسته؟

  • 1402/2/31

   سلام. صادقانه بخام بگم این میشه که فریب حرف این موسسات رو نخورین. شما برنامه ریزی کنین برای ازمون ارشد سراسری ان شاالله. همین موسسات می گفتن اردیبهشت ثبت نام میکنن، پس چی شد

 2. سلام منتظر ثبت‌نام فراگیر ارشد باشیم؟

  • 1402/2/25

   سلام. بنظرم برای نیمه اول سال 1402 نه. شاید برای نیمه دوم تصمیم دیگه ای گرفته بشه

 3. سلام اردیبهشت هم رو به پایان است حداقل اعلام کنند که اگر آزمون برگزار می شود درس ها را اعلام کنند بتوانیم یک ماهی بخوانیم

  • 1402/2/24

   سلام. بنظرم برگزار نمیشه
   چون هیچ تلاشی از سمت دانشگاه یا بخش های مختلف دیده نمیشه .
   خبرهای خوب هم دیگه خیلی کمتر شنیده میشه و عملا احتمال لغو ازمون فراگیر ارشد پیام نور اصلی ترین گزینست

 4. سلام. تبلیغ یک موسسه رو دیدم برای فراگیر ارشد دانشجو پذیرش می کرد. موسسه ... در یکی از کانالهای معتبر هم دیدم. درسته؟؟

  • 1402/2/24

   سلام. دوست عزیز
   این موسسه و تمامی موسسات دیگر، مستقل از دانشگاه پیام نور هستن و هیچ ارتباطی با دانشگاه ندارن و تضمینی در قبولی شما نیست. ثبت نام ازمون فراگیر اگر قرار بشه برگزار بشه حتما از سایت سنجش خواهد بود

 5. https://faragir...
  سایت دانشگاه پیام نور - دوره فراگیر ارشد به صورت خودخوان داره ثبت نام میکنه. کسی میدونه این سایت معتبر هست یا نه

  • 1402/2/17

   سلام. دوست عزیز
   سایتی که شما می فرمایید کاملا مستقل از دانشگاه پیام نور هست و هیچ ارتباطی با پذیرش در دانشگاه نداره. تنها موسسه کمک اموزشی هست برای ازمون فراگیر ارشد پیام نور. به شما سی دی ها و کتب کمک اموزشی میده که برای ازمون اماده بشین، ولی ثبت نام در خود دانشگاه نیست.

 6. از آزمون فراگیر ارشد سال 1402 - 1403 چخبر؟؟
  بنظرتون کلا آزمون فراگیر لغو شده

  • 1402/2/17

   سلام. فعلا خبری نیست و خبر لغو ازمون معتبرتر از همشونه.
   به نظر من اگر امسال برگزار نشه، دیگه کنکور فراگیر ارشد برگزار نخواهد شد و احتمالا جاشو به پذیرش بدون کنکور مقطع ارشد میده

 7. آخ آخ، منم دقیقا مثل سارا خانم حدود 2 میلیون تومن به موسسه ... دادم، اما نه پولمو پس میدن و نه خبری از ازمون هست

  • 1402/2/16

   سلام. متاسفانه این موضوع وجود داره و مساله این هست که هنوزم تبلیغات این موسسات انجام میشه و برخی دیگر از داوطلبان فریب می خورند

 8. من هم بسته ۳۶۰۰ تومنی از موسسه ... خریدم اما نگفتند برگزار نمیشه . آیا قبول میکنند پول را بهم برگردانند؟ و مجددا دیدم تبلیغات فرستاده که مردم برند ثبت نام کنند

  • 1402/2/15

   سلام. فکر نمیکنم که پول رو برگردونن. متاسفانه چیزی که از بقیه شنیدم این بوده که قبول نمیکنن، ولی این موسسه نبوده. شما میخاین به این موسسه تماس بگیرین و بگین که میخاین برگردونین ولی زیاد امید نداشته باشین.
   در مورد تبلیغات این موسسات هم باید بگم که معتقد هستند براساس خبرهایی که دارند در همین اردیبهشت یا خرداد ثبت نام ازمون فراگیر برگزار میشه. ولی به نظر من اگر بخاد برگزار بشه ، میره برای ترم اول 1402-1403 یا همان مهر امسال

 9. منم مثل ماری کلا فراگیر ارشد پیام نور رو فراموش کردم و بیخیال شدم. واگذار کردم به خدا

  • 1402/2/14

   سلام. ان شاالله که هرچی صلاحه جمع هست اتفاق بیوفته

 10. سلام. اقا واقعا این قضیه اردیبهشت حقیقت داره؟؟

  • 1402/2/13

   سلام. باور کنین ما هم شنیدیم، فقط چون منابعی که شنیدیم نسبتا موثقه تو سایت درج کردیم شاید نور امیدی باشه برای داوطبان کنکور فراگیر ارشد سال 1402

 11. حالا ما که بیخیالش شدیم، ولی این حرکت خیلی ناجوانمردانه و... بود. امیدوارم دوره این تصمیمات بدون اطلاع رسانی و یهویی تموم بشه تو این مملکت

  • 1402/2/13

   سلام . ما هم از صمیم قلب دعا میکنیم که اینگونه تصمیم گیریها سریعا اطلاع رسانی و شفاف سازی بشه

 12. من برخلاف mary هرکاری میکنم نمی تونم فراموشش کنم. من هنوز منتظرم یک خبر خوب راجب فراگیر بشنوم

  • 1402/2/5

   سلام. میدونم چی میگین. نه تنها شما بلکه تعداد زیادی از داوطلبان هنوز منتظرند. ان شاالله که هرچه سریعتر یک خبر خوب منتشر بشه

 13. من اولش امید داشتم که برگزار بشه ولی الان نه دیگه
  اصلا برام مهم نیست، بیخیال ارشد شدم برای امسال

  • 1402/2/2

   سلام. خوبه که تکلیفتون رو برای خودتون مشخص کردین و منتظر نیستین. برای ارشد سراسری حتما در ابان ثبت نام کنین

 14. من حدود یک میلیون پول موسسه ... رو دادم به هوای قبولی در ازمون و ورود به ارشد
  الان فهمیدم که ... هیچ ربطی به دانشگاه نداره و اصلا ازمون شاید برگزار نشه. الان این کلاهبرداری نیست؟

  • 1402/2/2

   سلام . آخ آخ آخ از دست این موسسه. با تبلیغات اشتباه تعداد زیادی از داوطلبان رو مجاب کرده که بسته های اموزشی اونا رو بخرن. در صورتی که کاملا مستقل از دانشگاست و هیچ تضمینی برای ورود شما به مقطع ارشد هم ندارن. امیدوارم ازمون برگزار بشه که حداقل بسته کمک اموزشی اونا بدردتون بخوره

 15. سلام و تشکر از شما که این خبر رو کار کردین . من هم از موسسه ... شنیدم که در اردیبهشت ثبت نامش انجام میشه

  • 1402/2/1

   سلام به شما دوست عزیز.
   خدا کنه که همین خبر درست باشه و خبر خوب رو در همین اردیبهشت منتشر کنیم