irsoal

انتخاب واحد ترم دوم 99-98 دانشگاه پیام نور (آموزش تصویری انتخاب واحد)

1398/10/21
انتخاب واحد دانشگاه پیام نور آغاز شده و تا 11 بهمن نیز ادامه دارد

در ابتدای هر ترم دانشجویان پیام نور باید دروسی که می خواهند را از طریق پورتال خود در سیستم گلستان اخذ کنند. این فرایند که در اصطلاح انتخاب واحد نامیده می شود اغلب اوقات به دلیل عدم آشنایی دانشجو با خطاهای سیستمی داده شده و یا محدودیت ها، پروسه ای خسته کننده جلوه می کند.

این در حالی است که اگر شما از قوانین دانشگاه و محدودیت های انتخاب واحد و خطاهای داده شده سیستم گلستان آشنایی داشته باشید براحتی می توانید انتخاب واحد کنید، حتی اگر درسی که می خواهید ارائه نشده باشد.

برای آموزش انتخاب واحد در پیام نور با ما همراه باشید.(در انتهای متن لینک آموزش ویدیویی انتخاب واحد قرار داده شده است)

5 مقدمه لازم برای انتخاب واحد در پیام نور

1- باید دقت داشته باشید که زمان انتخاب واحد فرا رسیده باشد و احیانا تمام نیز نشده باشد. چند سالی است برای جلوگیری از شلوغی سیستم گلستان، دانشجویان برای انتخاب واحد نوبت دهی می شوند. برای این کار کافی است در ابتدای مهلت انتخاب واحد وارد پورتال خود در سیستم گلستان شوید تا از مهلت تعیین شده برای شما مطلع شوید.

2- برای انتخاب واحد شما نباید بدهی شهریه داشته باشید و همچنین باید شهریه ثابت ترم جاری خود را نیز پرداخت کرده باشید.برای اطلاع از بدهی شهریه خود می بایست از طریق پورتال خود در سیستم گلستان اقدام کنید. راهنمای تصویری اطلاع از بدهی شهریه دانشگاه پیام نور در انتهای متن قرار داده شده است

3- اگر ترم قبل به هر دلیلی انتخاب واحد نکرده اید و مرخصی خود را در دانشگاه ثبت نکرده اید، ابتدا باید تکلیف ترم قبل خود را مشخص کنید.

4- چنانچه ترم آخر هستید باید با مراجعه به کارشناس رشته و اعلام این موضوع، محدودیت های انتخاب واحد را برای خود لغو کنید.

5- قبل از انتخاب واحد توصیه می شود برنامه امتحانات ترم جاری پیام نور را دریافت و بررسی کنید

مهلت انتخاب واحد پیام نور در ترم دوم 99-98

انتخاب واحد دانشگاه پیام نور در نیمسال دوم 99-98 از روز شنبه 5 بهمن آغاز شده و تا 11 بهمن ادامه دارد. این مهلت اولیه انتخاب واحد و بدون در نظر گرفتن تمدید آن است. تجربه ثابت کرده در هر ترم مهلت انتخاب واحد تمدید می گردد.

مساله مهم انتخاب واحد در دانشگاه پیام نور این است که نمرات برخی دروس اعلام نشده و یا تائید نشده اند، به همین دلیل دانشجویان نمی توانند دروس مدنظرشان را اخذ کنند. باید به اطلاع این دسته از دانشجویان برسانیم که اصلا جای نگرانی نیست. اولا که احتمال زیاد مهلت انتخاب واحد تمدید می شود. دوما شما در زمان حذف واضافه هم می توانید انتخاب واحد کنید. 

حذف واضافه نیمسال دوم 99-98 دانشگاه پیام نور از 27 بهمن 98 آغاز می شود.

در هر ترم پیام نور چه تعداد واحد قابل اخذ است؟

در دوره کارشناسی پیام نور

الف- شما ترم قبل مشروط شده باشید (معدل کمتر از 11.99) در ترم جاری حداکثر 12 واحد می توانید اخذ کنید.

ب- معدل شما بین 12 تا 17 باشد می توانید 20 واحد اخذ کنید.

ج- اگر معدلتون بالای 17 باشد تا 24 واحد می توانید اخذ کنید.

د- حداقل تعداد واحدی که باید اخذ شود در دوره کارشناسی پیام نور اگر از معافیت تحصیلی برای سربازی استفاده می کنید 12 واحد است، در غیر اینصورت 5 واحد.

تبصره 1 : دانشجویان ترم آخر پیام نور با مراجعه به کارشناس رشته و هماهنگی وی می توانند تا سقف 24 واحد بدون محدودیت درس اخذ نمایند.

در دوره ارشد پیام نور

الف- اگر شما ترم قبل مشروط شده باشید (معدل کمتر 13.99) در ترم جاری حد اکثر 8 واحد می توانید بردارید.

ب- برای معدل های بالاتر از 14 شما می توانید تا 14 واحد درس بردارید.

ج- حداقل تعداد واحد قابل اخذ در دوره کارشناسی ارشد پیام نور 6 واحد است. به عبارتی شما در هر ترم کارشناسی ارشد پیام نور حداقل 6 واحد را باید اخذ کنید.

6 نکته و محدودیت مهم در انتخاب واحد پیام نور

1- در دوره کارشناسی پیام نور حتما باید یک درس معارفی بردارید. اما دوتا درس معارفی را نمی توانید با هم بردارید، مگر در ترم ماقبل آخر و آخر آن هم در صورت منتشر شدن بخشنامه توسط سازمان مرکزی پیام نور

2- اگر شما ترم آخر کارشناسی هستین، اما ترم قبل مشروط شدین، می توانید با مراجعه به کارشناس رشته محدودیت اخذ درس را برای خود برداشته و تا 24 واحد درس اخذ کنید.

3- چنانچه ترم آخر هستید و درسی برای شما ارائه نشده، می توانید با مراجعه به کارشناس رشته درخواست ارائه درس بدهید تا برای شما اضافه شود.

4- در پیام نور چند سالی اسن که براساس لیست ارائه دروس و بصورت ترم های زوج و فرد دروس ارائه شده و قابل اخذ است. در لیست ارائه دروس ترم مهر را فرد و ترم بهمن را زوج می نامند. دروس در هر ترم براساس لیست ارائه دروس همان رشته در لیست انتخاب واحد موجود است.

5- دانشجویان سایر ترم ها اگر درسی برای شما ارائه نشده است، می توانید به کارشناس رشته خود درخواست بدهید. اگر امکانش باشد دانشگاه اضافه می کند.

6- محدودیت اخذ درس پروژه یا سمینار با سایر دروس در کارشناسی ارشد پیام نور وجود دارد.

 

ممکن است شرایط و نکاتی دیگر از ذهن نگارنده دور مانده باشد. می توانید از قسمت ارسال نظر همین بخش ، موضوعات دیگر را به ما گوش زد کنید تا بازگو کنیم.

در پایان دعوت می شود برای آموزش تصویری انتخاب واحد و پرداخت شهریه در دانشگاه پیام نور برروی لینک زیر کلیک کنید:

 

آموزش ویدیویی انتخاب واحد و مشاهده و پرداخت شهریه در پیام نور

جدیدترین اخبار و بخشنامه های پیام نور، حواشی و موضوعات دانشجویی و ... در کانال تلگرامی جامع پیام نوری ها (داخل کانال تلگرام، آدرس ادمین کانال وجود دارد که می توانید از طریق آن سوالات خود را از ما بپرسید.)

کانال تلگرام: irsoalofficial@

 

 

وب سایت جامع پیام نوری ها حاوی جدیدترین نمونه سوالات و آموزش ها irsoal.com


نوشتن یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  1. سلام. من اگر تو مهلت قانونی انتخاب واحد نکنم ، دیگه اصلا نمیشه انتخاب واحد کرد در پیام نور؟

    • 1399/1/7

      سلام. در زمان حذف و اضافه هم می توانید. اگر نشد بازهم کارشناسان رشته می توانند کمکتون کنند. البته نباید از مهلت قانونی خیلی گذشته باشه