irsoal

شرایط آزمون وکالت (راهنمای قبولی در آزمون وکالت)

1398/11/4
آزمون وکالت چیست؟ شرایط ثبت نام در آزمون وکالت چیست؟ زمان ثبت نام آزمون وکالت سال 99 و...

بدون شک رشته حقوق یکی از پرطرفدارترین رشته های دانشگاهی بخصوص در دانشگاه پیام نور است.

از آن جهت که رشته حقوق بازار کار و جای ادامه تحصیل و پیشرفت خیلی خوبی دارد، اولویت اول دانش آموزان گروه علوم انسانی است. از طرفی هم دانشگاه پیام نور به دلیل شرایط راحت تحصیل، مقصد بسیاری از متقاضیان رشته حقوق است. 

دانشگاه پیام نور به دلیل اینکه از طریق پذیرش بدون آزمون و بدون محدودیت در گروه علمی دوران دانش آموزی، متقاضی می پذیرد هر ساله شاهد موجی از داوطلبان است که می خواهند در رشته حقوق پیام نور ادامه تحصیل دهند. (نه تنها دانش آموزان گروه علوم انسانی، حتی دانش آموزان سایر گروه های علمی نیز می توانند در رشته حقوق پیام نور پذیرش شوند)

البته ناگفته نماند این موضوع مورد مخالفت بسیاری از دانش آموزان علوم انسانی است که سایر گروه های علمی در رشته حقوق پذیرش شوند و خواهان این هستند که تنها از بین دانش آموزان انسانی در این رشته پذیرش صورت پذیرد.

اما علت اصلی استقبال بسیار زیاد از رشته حقوق در مقطع کارشناسی، امکان حضور در آزمون وکالت است. از این جهت تصمیم داریم توضیحی در مورد آزمون وکالت و شرایط ثبت نام و نحوه قبولی در آن ارائه دهیم.

آزمون وکالت چیست؟

مهمترین زمینه رشته حقوق، وکالت است. برای دریافت پروانه وکالت لازم است که دانشجویان رشته حقوق بعد از مقطع کارشناسی یا مقاطع بالاتر در آزمون ورودی کانون وکلای دادگستری که به اختصار آزمون وکالت نامیده می شود شرکت کنند. البته دانشجویان رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی و یا رشته های معادل حوزوی بعد از گرفتن مدرک لیسانس می توانند در آزمون وکالت شرکت کنند.

بعد از شرکت در آزمون وکالت و قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه، پذیرفته شدگان در یک دوره کارآموزی دوساله شرکت می کنند و در نهایت پس از قبولی در امتحانات اختبار پروانه پایه یک وکالت برای آنها صادر می شود. 

نکته خیلی مهم: دیده شده افرادی که سابقه کار حقوقی و قضائی دارند از شرکت در دوره کارآموزی معاف شده و پروانه وکالت برای آنها صادر می شود.

شرایط شرکت و ثبت نام در آزمون وکالت قوه قضاییه

1- داوطلب باید دارای تابعیت ایرانی باشد.

2- داوطلب باید دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر در رشته حقوق و از دانشکده های حقوق داخل یا خارج کشور باشد که مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری هستند (مدرک رشته حقوق دانشگاه پیام نور مورد قبول است). همچنین داشتن لیسانس رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی و یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی ، با تایید مرجع صالح نیز ، قابل قبول است.

3- اگر داوطلبی مدارک بالاتر (مثلا مدرک ارشد یا دکتری) از رشته های فوق را دارد، اما مدرک کارشناسی وی از رشته حقوق و معادل های مورد تائید آن نباشد، نمی تواند در آزمون وکالت شرکت کند.

4- متقاضیان حوزوی باید مدرک خود را به تائید وزارت علوم برسانند و سپس در آزمون وکالت شرکت کنند.

5- داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق هستند در صورتی مجاز به شرکت در این آزمون می باشند که حین دریافت مدرک کاردانی خود واحدهای دوره کارشناسی را گذرانده باشد.

6- برای شرکت در آزمون وکالت محدودیت سنی وجود دارد. محدودیت سنی برای صدور پروانه کارآموزی وکالت برای متقاضیان تهرانی حداقل 40 سال و برای سایر شهرها حداقل 50 سال می باشد.

7- پروانه کارآموزی وکالت برای کسانی صادر می شود که دارای شرایط مندرج درقانون وكالت، لایحه قانونی استقلال كانون وكلا مصوب سال ۱۳۳۳, قانون كیفیت اخذ پروانه وكالت مصوب سال ۱۳۷۶ و سایر قوانین و مقررات باشند.

منابع امتحانی آزمون وکالت

آزمون وکالت بصورت تک مرحله ای و چهارگزینه ای است.

منابع امتحانی آزمون وکالت عبارتند از:

الف: درس حقوق مدنی با ضریب 3 و منبع آن کتاب قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی تألیف دکتر ناصر کاتوزیان ( چاپ بیست و پنجم به بعد) می باشد.

ب: درس آیین دادرسی مدنی با ضریب 3 و منبع آن آیین دادرسی مدنی دوره سه جلدی آیین دادرسی مدنی تألیف دکتر عبداله شمس + قانون آیین دادرسی مدنی می باشد.

ج: درس حقوق جزای عمومی و اختصاصی با ضریب 2 و منبع آن حقوق جزای عمومی دکتر اردبیلی و حقوق جزای اختصاصی دکتر میرمحمد صادقی می باشد.

د: درس آیین دادرسی کیفری با ضریب 2 و منبع آن کتاب قانون آیین دادرسی کیفری + کتاب دوجلدی دکتر خالقی منطبق با قانون جدید (چاپ 95 به بعد) می باشد.

ه: درس حقوق تجارت با ضریب 2 و منبع آن دوره پنج جلدی حقوق تجارت تألیف دکتر ربیعا اسکینی + قانون تجارت می باشد.

و: درس اصول استنباط حقوق اسلامی با ضریب 1 و منبع آن کتاب مبانی استنباط حقوق اسلامی – اصول فقه تألیف دکتر ابوالحسن محمدی (چاپ سی ام به بعد) می باشد.

زمان آزمون وکالت 99

پیش بینی می شود زمان ثبت نام آزمون وکالت سال 99 اواسط مهر و زمان برگزاری آزمون در آذر ماه سال 99 باشد.

ثبت نام آزمون وکالت از طریق سایت سازمان سنجش صورت می پذیرد.

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون وکالت

*اسکن تصویر مدرک لیسانس (دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته باید علاوه بر مدرک کارشناسی ناپیوسته،اسکن مدرک کاردانی خود را هم ارسال نمایند).

*اسکن تصویر کارت یا گواهی پایان خدمت یا گواهی معافیت دائم.

*پرداخت هزینه ثبت نام به صورت الکترونیکی و از طریق کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب.

*اسکن عکس ۴×۳ متقاضی (زمینه سفید)

*در صورت معلولیت از ناحیه چشم و یا دست متقاضیان می بایست جهت استفاده از منشی گواهی معلولیت از سازمان بهزیستی کشور را در زمان ثبت نام ارسال نمایند.

*خانواده شاهد در صورتی که یکی از اعضای خانواده (پدر،مادر،همسر،فرزند) در راه اهداف انقلاب و مبارزه با دشمنان انقلاب اسلامی مفقودالاثر ، اسیر و یا شهید شده اند ، جانبازان 25درصد و بالاتر ، آزادگان درصورت دارا بودن 6 ماه سابقه اسارت و یا رزمندگان با داشتن 6 ماه سابقه حضور در جبهه جزو مشمولین استفاده از سهمیه ایثارگران و رزمندگان می باشند.

آزمون وکالت بدون پایان خدمت

خبر خوشی که می توان به متقاضیان آزمون وکالت قوه قضاییه داد این است که الزام داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای شرکت کنندگان پسر در این آزمون برداشته شده و داوطلبانی که کارت پایان خدمت نیز ندارند می توانند در آزمون وکالت شرکت کنند.

حذف کارت پایان خدمت برای شرکت در آزمون وکالت دغدغه بسیاری از داوطلبان این آزمون بود که خداروشکر این مشکل نیز برطرف شد.

معرفی رشته حقوق

آیا می دانید رشته حقوق چه گرایشهایی دارد؟

آیا می دانید بهترین دانشگاه های ایران برای رشته حقوق کدام ها هستند و برای ورود به این دانشگاه ها رتبه کنکور شما چقدر باید باشد؟

آیا می دانید از طریق پذیرش بدون کنکور هم می توان وارد رشته حقوق شد؟

آیا می دانید با رشته حقوق چه مزایایی برای مهاجرت دارید؟

آیا می دانید شهریه رشته حقوق در دانشگاه های پولی چقدر است؟

اگر می خواهید پاسخ سوالات بالا را بدانید و جزئیات بیشتری در مورد رشته حقوق کسب کنید، حتما به لینک زیر مراجعه کنید.

آنچه که در مورد رشته حقوق باید بدانید

راهنمای قبولی در آزمون وکالت

همواره یکی از مهمترین مواردی که در هر آزمون علمی سراسری بسیار مفید است، بررسی نمونه سوالات دروس است. نمونه سوالات رشته حقوق دانشگاه پیام نور به دلیل روند برگزاری آزمونهای سراسری معمولا سوالات استانداری دارد و می تواند گزینه مفیدی برای آمادگی آزمون وکالت باشد.

شما می توانید از طریق سایت irsoal.com نمونه سوالات دروس رشته حقوق را براحتی دریافت کنید. این سوالات برای چندین نیمسال و به همراه پاسخنامه است.

نکته ویژه برای دانشجویان رشته حقوق پیام نور

آزمون وکالت با مدرک پیام نور امکان پذیر است.

آمار نشان داده هرساله بیشترین قبولی را در آزمون وکالت دانشجویان رشته حقوق پیام نور دارند. چون دانشجویان پیام نور در هر ترم منابع و کتابهای مرجع را مطالعه می کنند و در امتحانات پایان ترم که بصورت سراسری و تستی است شرکت می کنند و کاملا با روند برگزاری این امتحانات آشنا هستند.

اگر شما ابتدای راه هستید و می خواهید در آزمون وکالت شرکت کنید، پیشنهاد می کنیم دانشگاه پیام نور را برای دوره کارشناسی خود انتخاب کنید.

چنانچه در مورد آزمون وکالت سوالی دارید می توانید از طریق بخش ارسال نظر همین خبر برای ما ارسال کنید. اگر سوالتون تخصصی تر است از طریق قسمت پرسش و پاسخ سوالات دانشجویان پیام نور اقدام کنید.

وب سایت جامع پیام نوری ها irsoal.com


نوشتن یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

 1. سلام خسته نباشید من شرایط مالی خوبی ندارم رشته دبیرستانم گرافیک بوده میخوام بدون کنکور حقوق بخونم ارزش داره مدرکش ؟ میخوام پیام نور بخونم آیا آینده ای داره؟ من میخوام در آینده کاری داشته باشه نه فقط برا وکالت برا استخدام و اینا مدرکش ارزش داره؟

  • 1402/4/18

   سلام. بله، میتونین با مدرک پیام نور در ازمون وکالت شرکت کنین .
   جای ادامه تحصیل هم داره. برای کسب اطلاعات بیشتر به لینکی که در متن همین خبر در مورد رشته حقوق قرار داده شده، مراجعه کنین

 2. سلام
  بنده کارمند هستم و فوق لیسانس نانو شیمی دارم.متولد ۵۷ هستم. چجوری میتونم رشته حقوق برای وکالت بخونم که شامل محدودیت سنی هم نشه

  • 1402/3/24

   سلام. خود رشته حقوق مشکل و محدودیت سنی نداره
   مساله مهم ازمون وکالت و قضاوت هست که محدودیت سنی داره. با توجه به شرایط موجود تا زمانی که شما مدرکتون رو بگیرین ، محدوده سنی لازم برای ازمون وکالت رو رد میکنین

 3. سلام, من دانشجوی پیام نور هستم ترم 2 رشته مترجمی زبان، مهمان دائم از دانشگاه آمل مازندران که در گیلان_تالش تحصیل و زندگی میکنم.
  میخوام تغییر رشته بدم به مدیریت مالی و با نگاه کردن به دفترچه انتخاب رشته کنکور، نزدیک ترین دانشگاه پیام نور دارای رشته مدیریت مالی به گیلان_تالش همین پیام نور آمل بود.
  میخواستم بدونم آیا روشی هست که با نرفتن به آمل و در همین پیام نور تالش بتونم رشته مدیریت مالی بخونم یا نه؟
  با پرس و جویی که کردم گفتن که میتونی تطبیق بدی. منظور از تطبیق چیست و چطور هست؟

  • 1402/3/10

   سلام.
   در مورد بخش اول سوال باید بگم که اگر دانشگاهتون رشته مدنظر شما رو نداره، شما نمیتونین اونجا در رشته ای که میخاین ادامه تحصیل بدین. حتی مهمان هم نمیتونین بشین. ولی اگر رشته رو داره ولی پذیرش نداره، میتونین جای دیگه قبول بشین بعد درخواست مهمان کنین به شهرتون
   در مورد تطبیق هم یعنی اینکه شما درسایی که در رشته قبلی پاس کردین رو مجددا لازم نباشه پاس کنین. البته اگر دروس سرفصلهاشون تغییر زیادی نکرده باشه و شما نمره خوبی کسب کرده باشین و دانشگاهتون هم تایید کنه این موضوع رو.

 4. سلام وقت بخیر من لیسانس حقوق دارم وامسال فرهنیگان قبول شدم میتونم آزمون وکالت رو شرکت کنم واگه قبول شم میتونم هم وکیل باشم هم دانشجو دانشگاه فرهنیگان؟؟؟

  • 1402/3/8

   سلام. دوست عزیز
   تا جایی که من میدونم، دانشگاه فرهنگیان قوانین سفت و سختی داره در مورد تحصیل همزمان و یا اشتغال همزمان. چون شما با قبولی در دانشگاه فرهنگیان، وارد پروسه تعهد اشتغال می شوید.
   این رو بهتره از کارشناس رشته دانشگاهتون سوال کنین.

 5. با سلام و عرض خسته نباشید
  ببخشید بنده دیپلم تجربی دارم
  وقتی که به چارت مربوطه نگاه میکردم نوشته بود که ۵۷.۱ درصد نمره دیپلم تجربی برای رشته های انسانی پیام‌نور تاثیر داده میشه
  منظور از این بند چیه دقیقا؟
  فقط اون نمره اون درسایی رو تاثیر میدن که با رشته انسانی مشترکه؟

  • 1402/3/7

   سلام. اگر منظورتون برای کنکور سراسری هست، باید بگم که معدل دیپلم در قالب یک عدد در کنکور تاثیر گذار است و نه برخی درسهای آن

 6. سلام وعرض ادب بفرمایید در دانشگاه پیام نور برای لیسانس حقوق چند ترم باید بخونم وهر ترم چقدر هزینه داره وکمی هم در مورد کتابهای درسی توضیح دهید

  • 1402/2/21

   سلام و وقت بخیر. دوست عزیز، در متن خبر لینکی قرار دارد با عنوان آنچه که در مورد رشته حقوق باید بدانید. روی اون کلیک کنید تا به خبر رشته حقوق بروید.
   همچنین از طریق بخش اخبار پیام نور که در بالا سایت لینکش هست، میتونین به خبر رشته حقوق مراجعه کنین.

 7. لطف می کنیین بفرمایید برای لیسانس حقوق چند ترم باید بخونم هر ترم تقریبا چقدر طول میکشه چقدر هزینه بر میداره اگر در مورد کتاباش هم توضیح بدین ممنون میشم

  • 1402/2/20

   سلام.
   دوست عزیز
   در بخش اخبار پیام نور سایت irsoal که لینک اون در بالای سایت موجوده، خبری مفصل قرار دادیم در مورد رشته حقوق. پیشنهاد میکنم حتما به بخش اخبار پیام نور مراجعه کنین و خبر رشته حقوق رو بخونین. بطور کلی بین 4 تا 5 سال زمان میبره کارشناسی حقوق بگیرین.

 8. سلام من دیپلم ادبیات دارم ۴۵ سالمه میتونم در فراگیر پیام نور ۵ ساله لیسانس بگیرم

  • 1402/2/20

   سلام. آره، قالب اصلی چارت درسی برای 4 سال هست، اگر تابستون بردارین هم شاید زودتر تموم کنین.

 9. سلام من دیپلم ادبطات دارم ۴۵ سالمه ۵ ساله میتونم لیسان حقوق بگیرم

  • 1402/2/20

   سلام. بله ، ان شاالله
   اگر برای ازمون وکالت میخاین که محدودیت حداکثر سن شاملتون نشه، بهتره که هرچی زودتر در یک دانشگاه رشته حقوق رو شروع کنین. در پیام نور 4 ساله یا حتی 3 و نیم ساله هم میشه کارشناسی گرفت. البته رشته حقوق یکم سخت هست ولی با کمی کوشش راحت 4 ساله میتونین

 10. سلام .من دانشجوی رشته حقوق پیام نور هستم میخواستم دانشگاهمو عوض کنم و برم آزاد. بنظرتون آزاد بهتره یا پیام نور که هر دو ازمون قضاوت و وکالت رو بتونم بدم ؟؟

  • 1402/2/7

   سلام. برای وکالت که هر دوتا تقریبا یک سطح هستند. برای قضاوت هم تمامی دانشگاه های ازاد مورد پذیرش نیستند و فقط تعدادی از واحدها مود تائیدند.

 11. سلام...وقت بخیر ...من مدرک فوق لیسانس زبان و ادبیات فارسی دارم مدرک کارشناسی رو از‌پیام نور گرفتم اگه بخوام رشته حقوق بخونم دوره کارشناسی آیا دروس عمومی رو تطبیق میدن واسم یعنی نیازی به گذراندن دروس عمومی نیست واسه من ?????

  • 1402/1/27

   سلام. بستگی داره چه سالی فارغ التحصیل شده باشین و ایا سرفصل دروس تغییر زیاد کرده باشه یا خیر. شما در هر صورت درخواستتون رو بدین

 12. سلام دانشجوی ترم اولی هستم میشه کمک کنید! نمیدونم برای حقوق از پیام نور و آزاد کدومو انتخاب کنم یه توضیح کوچولو لطفا.

  • سلام. اگر منظورتون رشته حقوق هست که هر دوتا رو میشه در یک سطح دانست. هر دوتا برای ازمون وکالت اوکی هستند ولی برای ازمون قضاوت بعضی دانشگاه های ازاد فقط مورد پذیرش است

 13. سلام من مدرک کاردانی حوزوی دارم آیا الان با گرفتن کارشناسی ناپیوسته میتونم در آزمون وکالت شرکت کنم یا حتما باید در کاشناسی پیوسته تحصیل کنم تا بتونم در آزمون وکالت شرکت کنم؟

  • 1401/9/12

   سلام.
   شما میتونین در پذیرش بدون کنکور کارشناسی پیام نور شرکت کنین، بعد در صورت داشتن شرایط دروستون رو تطبیق بزنین.
   داشتن مدرک کارشناسی حقوق و گرایش های ان برای ازمون وکالت لازم است. حال به هر طریقی که می خواهید ان را کسب کنید.

 14. سلام وقتتون به خیر
  من مشاوره پیام نور میخونم میخوام رشتمو تغییر بدم و حقوق بخونم..ایامیشه بدون پاس کردن واحدهای مشاوره انصراف بدم و بهمن ماه حقوق ثبت نام کنم؟

  • 1401/9/3

   سلام. شما هم امکان تغییر رشته در خود دانشگاه پیام نور دارین. هم اگر خانم هستین یا پسری که مشکل سربازی نداره، امکان انصراف . البته بهتره ابتدا قبولی در رشته حقوق رو برای خودتون قطعی کنین و بعد انصراف بدین از رشته الانتون

 15. سلام و احترام. آیا با مدرک دانشگاه پیام نور امکان شرکت در آزمون قضاوت وجود داره؟

  • سلام. خیر متاسفانه

 16. سلام خسته نباشید
  من حقوق پیام نور قبول شدم
  ازونجایی ک بعضیا هعی میگن پیام نور قبول شدی وای فلانه بلانه
  خواستم بدونم درسته که میگن احتمال قبولی دانشجوهایه رشته حقوق پیام نور شانس قبولیشون در ازمون وکالت بیشتره و اینکه چرا؟

  • 1401/7/7

   سلام. شانس قبولی دانشجوهای پیام نور بیشتره چون اونا خود منابع رو می خونن و نه جزوات رو. دوما اینکه در پایان هر ترم ازمون های اونا بصورت سراسری و استاندارد هست (چیزی نزدیک به کنکور) در نتیجه به روش های تست زنی اشناترن.

 17. با سلام
  کارشناسی حقوق آزاد تهران شمال و پیام نور پردیس قبول شدم.
  به نظرتون کدوم رو ثبت نام کنم؟
  ممنون

  • سلام. اگر از لحاظ مالی مشکل ندارین دانشگاه ازاد تهران شمال.

 18. سلام
  من دیپلم نظام قدیم رشته تجربی دارم
  با معدل نهایی۱۲ و کل ۱۵/۵ میتونم رشته حقوق پیام نور یکی از شهرستان های کم جمعیت استان کرمانشاه قبول شم
  بعد شنیدم برای قبولی رشته های نظری شانس بیشتری دارن

  • سلام.شانس دارین و ان شاالله که قبول خواهید شد.

 19. سلام خواستم بدونم دانشگاه پیام نور اردبیل بدون کنکور دررشته حقوق دانشجو می‌پذیرد یا نه

  • سلام. دانشگاه پیام نور اردبیل در اکثر رشته ها پذیرش داره. ولی خب این موضوع در درفترچه انتخاب رشته مشخص میشه که پذیرش بدون کنکور در این رشته داره یا نه.

 20. سلام ،دانشجوی ترم اخر کارشناسی حقوق هستم ،و زمان آزمون سردفتری را آذرماه اعلام کردن آیا امکان داره بنده ثبت نام و در آزمون شرکت کنم و بعد امتحان دی ماه مدرک را بارگزاری کنم

  • 1401/4/21

   سلام. اطلاعی در این زمینه ندارم، ولی گمون کنم برای ثبت نام ارائه مدرک لازم باشه

 21. سلام خسته نباشید
  میخاستم بدونم مدرک کارشناسی و لیسانس حقوق در ایران چقدر اعتبار داره و اگه بخام برای ارشد توی کشورای دیگه تحصیل کنم مدرکم مورد قبوله؟ یا اینکه باید دوباره دوره کارشناسی رو توی کشور مورد نظر بگذرونم
  چون سیستم حقوقی هر کشور فرق داره ؟

  • 1401/4/12

   سلام. شما در رشته حقوق هم برخی دروس که مربوط به حقوق بین الملل میشه رو دارین. ولی اگر برای اپلای کردن دنبال یک رشته هستین، کارشناسی حقوق رو در اخر در نظر بگیرین. ارشد حقوق بین الملل گزینه خوبی هست. برای اپلای کردن اگر دنبال رشته خوب می گردین، رشته های پزشکی و پیراپزشکی، مهندسی کامپیوتر، حسابداری و تربیت بدنی و...

 22. سلام چرا نوشته کارت پایان خدمت لازم نیست؟؟؟؟

  • 1401/2/7

   سلام به شما
   اطلاعات من در زمینه آزمون وکالت زیاد نیست، ولی تا جایی که اطلاع دارم با توجه به حضور دانشجویان ، کارت پایان خدمت برای دانشجویان ضروری نیست. ولی اگر از تحصیل چندسالی فاصله افتاده باشد و شما مشمول باشید و اقدامی نکرده باشید امکان شرکت در آزمون را ندارید

 23. با سلام
  ببخشید من معدل کتبیم ۱۵خورده ای و معدل کل ۱۶ خورده ای هست و رشته تجربی خوندم میخواستم بدونم چقدر شانس دارم توی دانشگاه های پیام نور البرز و قزوین در رشته ی حقوق قبول شم؟
  بعد این ک میگن اگه شهرهای کوچیک بزنی شانست بیشتره راسته؟

  • 1401/1/25

   سلام. آره، اگر شهرهای کوچکتر و بخصوص در ناحیه بومی خودتون بزنین شانستون بیشتره. بعد قبولی فوقش انتقالی یا مهمان می گیرین به شهر خودتون. البرز شانس دارین ولی شانستون در قزوین بیشتره. البته بستگی به محل تولد و ناحیه بومی شما داره. محل تولدتون در هر کدام از این دو استان باشه اونجا شانس بیشتری دارین

 24. سلام خسته نباشیدمن تازه خدتمتم تموم شده میخوام برم دانشگاه پیام نمورحالاسوالم اینجاس بامعدل کتبیه ۱۰/۵۰رشته ی تجربی میتونم برم ؟؟؟؟؟؟؟؟دانشگاهم نزدیک محل زندگیمه

  • 1401/1/15

   سلام به شما
   بله که میتوانید. محدودیت خاصی نداره. فقط شاید در برخی رشته ها نتونین . برخی رشته های پرمتقاضی

 25. سلام
  وقت بخیر
  خسته نباشید
  بنده کارشناسی مهندسی کامپیوتر دارم
  میتونم تو کارشناسی ناپیوسته حقوق پیام نور ادامه تحصیل بدم ؟
  (منظورم اینه فقط ۲ سال کارشناسی ناپیوسته بخونم)
  ممنون

  • 1400/12/25

   سلام. پیام نور کارشناسی ناپیوسته نداره. ولی خب میتونین کارشناسی شرکت کنین و تطبیق واحد بزنین . بتازگی فارغ التحصیل شده باشین احتمال تطبیق بسیاری از دروس هست

 26. سلام من ۳۴سالمه فوق دیپلم کامپیوتر دارم میتونم در رشته حقوق کارشناسی ناپیوسته ثبت نام‌کنم

  • 1400/12/16

   سلام. شما میتونی در کارشناسی بدون ازمون این رشته شرکت کنی و پذیرفته بشی.

 27. سلام با لیسانس الهیات از دانشگاه فرهنگیان میتونم در آزمون وکالت ثبت نام کنم؟

  • 1400/12/16

   سلام. این موضوع هر سال در دفترچه ثبت نام اعلام میشه که چه فارغ التحصیلانی میتونن شرکت کنند، ولی خب احتمال زیاد شما می تونین شرکت کنین

 28. با سلام
  میخواستم بدونم با معدل دیپلم ۱۶تجربی میتونم توی رشته حقوق پیام نور ثبت نام کنم یان؟

  • 1400/11/30

   سلام. بله می توانید و ان شاالله پذیرفته هم خواهید شد

 29. سلام من ‌دانش اموز کلاس نهم هستم و هنوز انتخاب رشته نکردم میتونم توی کنکور ثبت نام کنم؟

  • 1400/11/20

   سلام. شما تا انتهای سال دوازدهم حق شرکت در کنکور را ندارین.

 30. سلام.ایا با مدرک حقوق دانشگاه پیام نور میتوان در ازمون قضاوت شرکت کرد؟بعضی از سایت ها بیان می کنند که فقط افرادی که در دانشگاه دولتی و دانشگاه های خاص تحصیل کردند میتوانند در جذب عمومی قضاوت شرکت کنند.تشکر از پاسخگویی شما

  • 1400/11/19

   سلام. برای ازمون قضاوت متاسفانه پذیرفته نیست مدرک پیام نور.ولی ازمون وکالت مشکلی ندارین

 31. با سلام.من کارمند دولت هستم.با توجه به مدارک لازم برای ثبت نام ازمون قصاوت اگر کسی رشته حقوق در پیام نور بخواند و در ازمون وکالت رتبه ۱تا۱۰ کسب کند میتواند بدون گرفت پروانه وکالت در ازمون قصاوت شرکت کند یا خیر؟تشکر از پاسخگویی شما

  • 1400/11/17

   سلام. دوست عزیز
   متاسفانه جواب سوال شما رو نمی دونم . بهتره از کارشناسان حوزه وکالت سوال کنید

 32. سلام.من تا ۳۴یا ۳۵ سالگی کارشناسی حقوقمو میگیرم .مشهد ساکنم..
  تا ۵۰ سالگی فرصت دارم ازمون وکالت شرکت کنم ؟

  • 1400/10/26

   سلام. کاربر عزیز
   در مورد ازمون وکالت هرساله قوانین این ازمون تغییر میکنه. شما باید در سالی که میخای شرکت کنی این موضوع رو بررسی کنی. ولی خب 34 سالگی فکر نمیکنم محدودیتی ایجاد کنه

 33. سلام
  من تو تکمیل ظرفیت اذر ثبت نام نکردم برای کارشناسی حقوق ایا سایت دوباره باز میشه؟

  • 1400/10/25

   سلام. تا مرداد ماه دیگر برای پذیرش بدون کنکور در مقطع کارشناسی ثبت نام ندارند

 34. سلام من دانشجوی کارشناسی رشته حقوق هستم دوترم دیگه درسم تموم میشه می‌خوام کنکور بدم فرهنگیان قبول شم اگه قبول شدم امکان پذیر آزمون وکالت هم بدم؟

  • 1400/10/20

   سلام. دانشگاه فرهنگیان که محدودیت سنی دارد و در صورت قبولی هم به شما اجازه تحصیل همزمان نمیدن. برای ازمون وکالت با مدرک پیام نور مشکلی ندارین

 35. سلام وقت بخیر
  یک سوالی داشتم در رابطه با خواندن رشته حقوق
  بنده اقا هستم ۴۰ ساله با مدرک دیپلم
  سوالم این هست که میتونم ادامه تحصیل بدم ورشته حقوق بخونم

  • 1400/10/18

   سلام. بله که میتونین. در پیام نور امکان پذیر هست. ولی اگر هدفتون ازمون وکالت هست شاید حد نصاب سنی ان را رد کرده باشید

 36. سلام من همین الان دانشجوی روزانه ی ترم چهار رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستم . آیا میتونم همزمان با این رشته و دانشگاهم . با توجه به اینکه دانشگاه پیام نور حضور به کلاس اجباری نیست و آزمون تستی ته ترم مهمه میتونم کنار رشته الانم ؛ حقوق هم بخونم تو پیام نور همزمان ؟

  • 1400/10/4

   سلام. از نظر پیام نور مشکلی نیست. فقط از لحاظ نظام وظیفه و اینکه دانشگاه شهید بهشتی ممکنه قبول نکنه

 37. سلام ببخشید من دیپلمم بهمن ماه میاد میتونم در دانشگاه پیام نور وارد شم

  • 1400/10/4

   سلام. بله ان شاالله

 38. سلام،تشکر بابت اطلاعات مفیدی که قرار دادید.بنده متولد1357و43ساله هستم با توجه به شرایط سنی آزمون وکالت، آیا می توانم برای ادامه تحصیل در رشته حقوق 1400 آذر ماه ثبت نام کنم؟

  • 1400/9/14

   سلام. تا جایی که من اطلاع دارم، اگر ساکن تهران هستید حداکثر تا 40 سالگی و اگر در شهرستان هستید حداکثر تا 50 سالگی فرصت شرکت در ازمون وکالت را دارید. البته این موضوع هرساله ممکنه تغییر کنه و شرایط متفاوتی داشته باشه

 39. سلام ببخشین میخواستم بدونم تو دانشگاه پیام نور چند سال طول میکشه تا پروانه وکالت رو کسب کنیم و شروع به وکالت کنیم///؟؟

  • 1400/8/13

   سلام. این موضوع ربطی به پیام نور نداره. شما در پیام نور مانند هر دانشگاه دیگری باید واحدهاتون رو پاس کنین. هر وقت تموم شد با شرکت در ازمون وکالت وقبولی در ان و گذراندن ان میتونین برای کارورزی و دفتر اقدام کنین

 40. کتاب های دانشگاه پیام نور همون منابع آزمون وکالت هستند؟

  • 1400/8/7

   سلام. خیر، اینگونه نیست
   ولی منابع نزدیک بهم هستند

 41. میشه هم دانشجوی فرهنگیان بود ودر کنارشهم حقوق خوند و ازمون وکیل شد؟؟یعنی میشه هم معلم بود و هم وکیل ؟

  • 1400/7/9

   سلام به شما. دانشگاه فرهنگیان اجازه تحصیل همزمان در هیج رشته و دانشگاهی رو به شما نمی ده

 42. سلام من دانشجوی فرهنگیان هستم ترم ۵ .دبیریه الهیات . میخام از الان برم و توی پیام نور حقوق بخونم تا بتونم کارشناسیه حقوق رو هم بگیرم .
  سوالم اینه که ایا بعد از اینکه ازمون وکالت دادم و قبول شدم باید از معلمی استفا بدم؟؟؟نمیشه هم معلم بود و هم وکیل؟

  • 1400/7/9

   سلام به شما
   دانشگاه فرهنگیان اجازه تحصیل همزمان در رشته و دانشگاه دیگری رو بهتون نمیده

 43. سلام من فقه ومبانی حقوق پیام نور قبول شدم میتونم بدون کنکور ت همون دانشگاه خوده حقوق بخونم؟؟؟؟؟

  • 1400/7/5

   سلام. منظورتون بدون کنکور و بصورت همزمان هست. اره، اگر پذیرش بشین میشه

 44. سلام . بايد رشته فقه و مباني حقوق اسلامي بشود با عنوان رشته جامعه شناسي سياسي تا با رشته فقه و حقوق اسلامي و با رشته حقوق تداخل كاري و حرفه ي علمي نداشته باشند در دانشگاه پيام نور با تشكر از شما

 45. سلام
  من پرستارم
  میتونم حقوق پیام نور بخونم و بعد در آزمون وکالت شرکت کنم
  به خاطر پرستار بودنم مشکلی که پیش نمیاد؟

  • 1400/5/20

   سلام به شما
   تا جایی که من اطلاع دارم ، مشکلی نیست
   ولی بازم بتونین از کارشناسانی که در این زمینه اطلاعشون بیشتره بپرسین بهتره

 46. سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم دوم حقوق دانشگاه پیام نور فارس هستم میخواستم بدونم باید دقیقا روی چ کتاب هایی تمرکز کنم و چطوری شروع کنم ک س چهار سال دیگه توی آزمون وکالت رتبه عالی کسب کنم

  • 1400/5/16

   سلام به شما
   از الان اصلا مشخص نیست
   شما فوقش یکسال قبل ازمونتون کار کنین روی درسا بهتره
   فعلا سعی کنین در پیام نور معدلتون خوب و بالا باشه

 47. چرا اطلاعات اشتباه میدید آخه به مردم
  شرایط سنی برای تهران حداکثر ۴۰ سال
  و شهرستان ها حداکثر ۵۰ سال هست
  نه حداقل
  اگر اینجوری باشه این همه وکیل جوان از کجا اومدن پس

  • 1400/5/12

   سلام به شما
   اگر منظورتون متن خبر هست که این خبر برای ازمون سال 99 هست و براساس اطلاعات پیش از اون هست
   در پیام یکی از دوستان گفتم که شرایط سنی برای سال 1400 چجوریه
   اگر هم اطلاعات اشتباهی دادم عذرخواهم، بزارین به عدم اطلاع بنده

 48. سلام وقتتون بخیر
  برای شرکت در آزمون وکالت حتما باید ش رایط سنی رعایت شه
  اخه اون دانشجوی بدبختی که این سن رو نداره با ید بشینه تا موهاش سفید شه ؟

  • 1400/5/11

   سلام خدمت شما
   اره متاسفانه این شرایط هست
   البته برای سال 1400 شنیدم شرایط سنی تغییری کرده
   شنیدم برای تهران سن 40 سال و شهرستانها 50 سال در نظر گرفته شده
   یک جستجویی بفرمایید تا اطلاعات بیشتری کسب کنین

 49. سلام من دیپلم تجربی نظام جدید دارم با معدل نهایی14و معدل کل17/50میخاستم بدونم ایا میتونم در دانشگاه پیام نور حقوق بخونم؟؟

  • 1400/5/10

   سلام به شما
   بستگی به شهر انتخابی تون داره
   ولی شانس دارین

 50. سلام رشته حقوق بدون کنکور با دیپلم تجربی میشه شرکت کرد.حقوق برای انسانی تعریف شده لطفا راهنمایی کنید.متشکرم

  • 1400/5/10

   سلام به شما
   بله میتونین
   در پذیرش بدون کنکور مهم نیست مدرک دیپلمتون چیه

 51. سلام زمان ثبت نام در دانشگاه پیام نور از کی شروع میشه؟ و کی تمام میشه امسال

  • 1400/4/18

   سلام به شما
   همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری شروع میشه
   از حدود 15 مرداد

 52. سلام من 19 سالمه و امسال دومین کنکور تجربیمه...میخواستم بدونم با توجه به اینکه دیپلم تجربی دارم میتونم حقوق پیام نور بخونم؟بر اساس معدل برمیدارن یا سوابق تحصیلی؟!و اینکه اگر امسال بخونم و سال بعد حقوق دولتی در بیام دروس تطبیق میخوره یا خیر؟!ممنون میشم پاسخ بدید:)))

  • 1400/4/5

   سلام به شما
   میتونین در پذیرش بدون کنکور قبول بشین
   تطبیق هم میخوره ان شاالله

 53. سلام خسته نباشید با معدل کتبی 15 معدل کل 17میتونم دانشگاه پیام نور بدون کنکور حقوق بخونم

  • 1400/3/23

   سلام. خب بستگی به شهر انتخابی شما هم داره، ولی در اکثرشهرها شانس قبولی دارین

 54. سلام ببخشید من رشته مترجمی ربان دانشگاه پیام نور هستم سوال من اینه آیا میتونم تغییر رشته بدم برای حقوق

  • 1400/3/11

   سلام. بله، اگر شرایطش مثل حداقل تعداد واحد پاس شده با حداقلم عدل رو داشته باشین و ترم بالایی نباشین امکان پذیره
   تا جایی که من اطلاع دارم تا ترم 4مهلت درخواست تغییر رشته دارین

 55. سلام میخواستم بدونم چطور میشه بدون کنکور حقوق بخونم معدلم باید چقدر باشه .واگه وارد بشم ایا میتونم وکیل بشم اخه بعضی ها میگن کسی که میخواد وکیل بشه باید حقوق رو تو فردوسی بخونه

  • 1400/2/30

   سلام خدمت شما
   اصلا اینجوری نیست
   شما در هر دانشگاهی شرکت کنین و بعد بتونین ازمون وکالت قبول بشین و بعد در مقطع ارشد هم ادامه بدین موفق خواهید بود
   پیام نور پذیرش بدون کنکور داره

 56. سلام من فوق دیپلم روابط عمومی خوندم اگر لیسانس حقوق بخونم میتونم آزمون ثبت نام کنم یا نه؟؟؟

  • 1400/2/19

   سلام خدمت شما
   بله که میتونین. مهم مدرک لیسانس هست

 57. سلام متولد مرداد ۱۳۶۰ هستم دارای مدرک کارشناسی الهیات از دانشگاه پیام نور وترم ۳ حوزه هستم .ومیخوام امسال در آزمون وکالت ویا حقوق شرکت کنم آیا میتوانم .

  • 1400/2/19

   سلام خدمت شما
   باید شرایط ازمون امسال رو چک کنین. فقط می دونم برای شرکت در ازمون وکالت محدودیت سنی وجود داره

 58. سلام و خسته نباشید.
  اگر رشته حقوق رو از طریق دانشگاه پیام نور بخونم.و اینکه از طریق فراگیر و بدون آزمون وارد دانشگاه پیام نور بشم و حقوق رو بگذرونم.میتونم آزمون وکالت بدم.و فراگیر بودن دانشگاه پیام نور مانعی برای آزمون وکالت ایجاد نمیکند؟

  • 1400/2/15

   سلام خدمت شما
   نه مشکلی نداره و مدرک پیام نور قبوله
   ولی برای ازمون قضاوت نه، معتبر نیست

 59. با سلام.
  من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان هستم.سوال من اینکه ایا با مدرک کارشناسی حقوق یا فقه دانشگاه پیام نور میتونم در ازمون قصاوت شرکت کنم یا نه؟

  • 1400/1/6

   سلام. در مورد ازمون قضاوت اطلاعات زیادی ندارم. فقط تا حدی اطلاع دارم که مدرک برخی دانشگاه ها را قبول دارند . بهتره از منابع مطلع تری سوال نمایید

 60. سلام لیسانس عمران دارم ارشد میتونم حقوق بخونم ودر ازمون وکالت شرکت کنم لطفا شرایط سنی حداکثر چند سال باید باشه ممنون

  • 1399/12/22

   سلام خدمت شما
   تا جایی که اطلاع دارم حداکثر 40 سال باید باشد

 61. سلام من ۳۸ ساله و ساکن تهرانم میتونم حقوق بخونم و در سن ۴۲_۴۳ سالگی از یک شهر دیگه مثلا زنجان در آزمون وکالت ثبت نام کنم؟

  • 1399/11/30

   سلام خدمت شما
   تا جایی که میدونم ازمون وکالت محدودیت سنی داره. بازم از منابع مطلع بپرسین

 62. سلام
  من مدرک کاردانی کامپیوتر و کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر دارم میتونم الان برای کارشناسی حقوق بخونم و بعداز تمام شدن در آزمون وکالت شرکت کنم.

  • 1399/10/29

   سلام. اگر مشکل سربازی دارین نمیتونین، ولی اگر مشکل سربازی ندارین، می توانید در رشته حقوق تحصیل کنید

 63. سلام
  من کارشناسی حسابداری خوندم
  دبیرستان هم فنی و حرفه ای حسابداری خوندم
  میتونم رشته حقوق ادامه تحصیل بدم؟
  برلی ادامه تحصیل در رشته حقوق باید مجددا از کاردانی شروع کنم؟

  • 1399/10/14

   سلام. بله میتونین برای حقوق اقدام کنین. بعضی دروس عمومی احتمالا تطبیق بخوره

 64. سلام من دانشجوی ترم 1 حقوق هستم علاقه زیادی به وکالت دارم خواهشمیکنم کتابهای معرفی کنید که از الان شروع کنم بخونم تا تو ازمون وکالت قبول بشم

  • 1399/9/25

   سلام خدمت شما دوست عزیز. به شخصه میگم منابع معرفی شده خود پیام نور برای دروس بهترین گزینه برای ازمون وکالت هست. اگر اطلاعات بیشتر می خواین، کارشناسان ما در قسمت ادمین تلگرام برای کاربران vip سایتمون مشاوره میدن و راهنمایی می کنن. ادرس ادمین تلگرام در قسمت تماس باما سایت هست

 65. با سلام ....
  فارغ تحصیل دانشگاه پیام نور رشته حقوق میتواند قضاوت امتحان بدهد؟؟

  • 1399/9/20

   سلام. تا جایی که من اطلاع دارم بطور مستقیم نمیتونن در ازمون قضاوت شرکت کنن. مگر اینکه قبلا در ازمون وکالت شرکت کرده و سابقه 5 سال وکالت با تائیدیه داشته باشند که بتونن در ازمون قضاوت هم شرکت کنن

 66. بنده لیسانس الهیات گرایش علوم قرآن وحدیث ازدانشگاه پیام نور دارم آیا برای ارشد حقوق رشته من مرتبط محسوب میشه؟

  • 1399/9/3

   سلام دوست عزیز. مربوط نمیشه ولی میتونین از طریق فراگیر ارشد پیام نوردر رشته حقوق شرکت کنین.

 67. سلام
  من مدرک دیپلم دارم نمی دونم.دیپلم نظام جدید ب حساب میاد یا قدیم؟سال اخر تحصیلم قوانین اموزشی عوض شد.

  • 1399/8/11

   سلام. یعنی باید پیش دانشگاهی بگزرونین؟ چند سال تحصیل کردین برای دیپلم؟
   احتمال میدم دیپلم نظام ترمی واحدی محسوب میشین نه نظام 6-3-3

 68. سلام خسته نباشید. من برای پذیرش امسال ثبت نام کردم(1399) ولی گفتن امسال معدل۱۷ گرفتن آیا من در تکمیل ظرفیت شانسی خواهم داشت؟؟

  • 1399/8/7

   سلام. خب در تکمیل ظرفیت هم کسانی که شانس بهتری دارند در اولویت هستند. البته به ظرفیت شهر شما هم بستگی دارد.

 69. سلام
  من مدرک کاردانی دارم برای کارشناسی حقوق چند سال باید درس بخونم؟
  چهار سال یا دو سال؟

  • 1399/7/21

   سلام. بستگی داره مدرک کاردانی چه درسی دارین؟ ایا پیش دانشگاهی دارین یا نه؟ اگر مدرک مرتبط داشته باشین و پیش هم داشته باشین، شاید دو ساله بتونین تموم کنین

 70. سلام
  من دیپلم کارودانش نظام قدیم دارم برای شرکت کردن در کارشناسی حقوق میتونم ثبت نام کنم؟

  • 1399/7/19

   سلام. اگر مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی ندارین فقط می تونین دانشگاه ازاد بخونین. البته اگر تا الان قانونش تغییر نکرده باشه. برای پیام نور یا باید دیپلم نظام جدید باشین، یا پیش داشته باشین یا کاردانی

 71. سلام خسته نباشید برای ثبت نام در رشته حقوق تاکی وقت هست؟

  • 1399/7/5

   سلام. برای پذیرش بدون کنکور در سال 99 تا 7 مهر فقط فرصت دارید

 72. سلام و خسته نباشید بنده لیسانس حقوق از دانشگاه پیام نور را دارم میتونم تو آزمون قضاوت سال جاری شرکت کنم

  • 1399/6/28

   سلام. کاربر عزیز تا جایی که اطلاع دارم زمان ثبت نام ازمون قضاوت تمام شده است. برای سال بعد به امید خدا شرکت کنید

 73. سلام خسته نباشید من امسال کنکور تجربی دادم و میخوام دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم آیا باید آزمون بدهم؟
  معدل بنده ۱۵.۵هست

  • 1399/6/27

   سلام. میتونی پذیرش بدون کنکور درخواست بدی. تا 7 مهر فرصت داری.

 74. من ی سوال از خدمت شما داشتم بدای رشته حقوق چ ازمونی بدم خوبه ک زودتر ی شغل پیدا کنم

  • 1399/6/23

   سلام. متوجه منظورتون نمیشم؟ منظورتون ازمون سردفتری و وکالت و .... هست؟

 75. سلام
  من تو رشته حسابداری دانشگاه آزاد تحصیل میکنم میخواستم بدونم امکانش هست ب صورت همزمان در رشته حقوق پیام نور تحصیل کنم؟
  و اینکه چون هم تو رشته تحصیل میکنم هم مشغله کاری دارم آیا میتونم دروس حقوق پیام نور رو پاس کنم ؟
  ممنونم

  • 1399/6/1

   سلام. دو تا سوال
   یکی اینکه مشمول سربازی هم هستی؟
   و اینکه ترم چند هستی؟
   در مورد تحصیل در رشته حقوق باید بگم که باید به دید رشته اول بشه نگاه کنی و به حسابداری رشته دوم
   درسهای حقوق درسهای سختی هستند.
   اگر بتونی زمان مناسبی برای بررسی نمونه سوالات و جزوات بزاری میتونی موفق باشی.

 76. سلام من رشتم ریاضی بوده و معدل کتبیم 11.5هست و متولد شیرازم و قصد دارم در رشته حقوق باسوابق دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم. خواستم ازتون بپرسم شانس قبولیم توی کدوم دانشگاه پیام نور بالاتره. شهرستانای اطراف شیراز یا مثلا شهزستانای اطراف بوشهر. ممنون میشم سریع جواب بدین وقتی نمونده تا پایان مهلت.

  • 1399/5/29

   سلام خدمت شما
   براساس تجربه ای که دارم میگم هرچی شهر کوچکتر باشه و به محل سکونتتون نزدیکتر شانستون بیشتره
   ولی خب حقوق هم متقاضی زیاد داره.
   معدلتون هم یکم پایینه، ولی اصلا نگران نشین، اگر یک درصد هم قبول نشدین در تکمیل ظرفیت ان شاالله قبول میشین

 77. سلام من رشته تجربی هستم و امسال هم برای کنکور تجربی نوشتم ولی میخوام بدون ازمون حقوق پیام نور بخونم آیا من شرایط شرکت در ازمون وکالت رو خواهم داشت با اینکه رشته ام تجربی بوده و مشکلی ایجاد نمیکنه؟!
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • 1399/5/24

   سلام. بله مشکلی براتون ایجاد نمیکنه
   ملاک مدرک لیسانس شماست که مدرک پیام نور هم معتبره و مشکلی ایجاد نمیشه.
   هرساله تعداد زیادی از افراد به همین روش از سایر رشته ها جذب رشته حقوق می شوند. ان شاالله موفق باشید

 78. بنظرتون شانس قبولی ما پیام نوری ها تو آزمون وکالت چقدره؟

  • 1399/5/10

   براساس تجربه ای که دارم میگم خیلی.چون پیام نوری ها منابع اصلی و معتبر میخونن برای امتحانات. تا 70 درصد اماده امتحان وکالت هستند