irsoal

پاسخ تمامی سوالات شما در مورد معدل و کارنامه کلی پیام نور

1398/11/10
چنانچه در مورد معدل معیار فارغ التحصیلی، معدل معیار استخدام، فرق معدل دانشگاه ودانشکده ورشته و دریافت کارنامه کلی در دانشگاه پیام نور سوال دارید حتما متن زیر را بخوانید

معدل قبولی برای فارغ التحصیلی در کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور چند است؟

چنانچه معدل ما به حدنصاب لازم برای فارغ التحصیلی نرسد چه می شود؟

حداقل معدل لازم در کارشناسی پیام نور برای استخدام چند است؟

آیا نمرات مردودی در معدل کل دانشجو محاسبه می شود؟ برای دانشجویان قدیمی چطور؟

نحوه محاسبه معدل در پیام نور چگونه است؟

معدل دانشگاه، معدل دانشکده و معدل رشته که در قسمت اطلاعات جامع دانشجو سیستم گلستان نشان می دهد چیست؟

معدل کل و کارنامه کلی را از طریق سیستم گلستان چگونه می توان دریافت کرد؟

اینها تعدادی از سوالات است که ذهن بسیاری از دانشجویان پیام نور را به خود مشغول کرده است. تعدادی زیادی از دانشجویان پیام نور حتی بعد از فارغ التحصیلی نیز، جواب این سوالات را نمی دانند. از همین رو تصمیم داریم در این مقاله این سوالات را پاسخ دهیم تا دیگر هیچ دغدغه ای دراین زمینه نداشته باشید.

معدل قبولی برای فارغ التحصیلی در کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور چند است؟

حداقل معدل قبولی برای فارغ التحصیلی در کارشناسی دانشگاه پیام نور، 12 است. حتی یک صدم نمره پایین تر از این معدل سبب می شود شما نتوانید فارغ التحصیل شوید.

حداقل معدل قبولی برای فارغ التحصیلی در کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور، 14 است. حتی یک صدم نمره پایین تر از این معدل سبب می شود شما نتوانید فارغ التحصیل شوید.

چنانچه معدل ما به حدنصاب لازم برای فارغ التحصیلی نرسد چه می شود؟

اگر در کارشناسی یا کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور، معدل شما کمتر از حدنصاب تعیین شده (12 برای کارشناسی و 14 برای ارشد) باشد، در صورت داشتن سنوات تحصیلی به شما دروس جبران معدل ارائه می شود.

دروس جبران معدل دروسی هستند که شما در طول دوران تحصیل با نمره کمی آنها را پاس کرده اید. این دروس با همکاری کارشناس رشته مجدد به شما ارائه می شود تا بتوانید با نمره بالاتری پاس کرده و معدل خود را افزایش دهید. با توجه به میزان کمبود نمره برای رسیدن به معدل معیار، این دروس توسط کارشناس رشته تعیین و برای شما ارائه می شود.

همچنین امکان اخذ دروسی مثل حفظ جز 30 قرآن کریم و کارآفرینی برای بهبود معدل وجود دارد.

حداقل معدل لازم در کارشناسی پیام نور برای استخدام چند است؟

خیلی ها سوال می کنند آیا مدرک پیام نور مدرکی معتبر برای استخدام است. باید پاسخ داد بله، اکثر دستگاه های دولتی و خصوصی مدرک پیام نور را قبول دارند. البته شنیده شده دستگاه های نظامی محدودیتی در این زمینه اعمال می کنند، که پس از بررسی های صورت گرفته مشخص شده اینگونه نیست و شاید برای برخی رسته ها و مسئولیت ها این محدودیت را دارند.

حداقل معدل لازم در کارشناسی پیام نور برای اینکه بتوانید برای استخدام در دستگاه های دولتی و خصوصی اقدام کنید، معمولا معدل 14 است. البته بانک ها برای استخدام معدل 16 را نیز اعلام کرده اند.

آیا نمرات مردودی در معدل کل دانشجو محاسبه می شود؟ برای دانشجویان قدیمی چطور؟

در سال 1393 بخشنامه ای صادر شد که براساس آن نمرات مردودی دانشجویان پیام نور در مقطع کارشناسی و ارشد، در معدل کل محاسبه نمی شوند. برای مثال اگر شما درسی را افتاده باشید و نتوانید پاس کنید، در ترم های آینده آن درس را پاس می کنید، نمره مردودی شما تنها در معدل همان ترم محاسبه می شود و برای معدل کل نمره قبولی شما در آن درس محسوب می گردد (در هنگام فارغ التحصیلی این قانون برروی معدل اعمال می گردد).

این قانون برای تمامی دانشجویان ورودی 93 به بعد و کسانی که در سال 93 نیز مشغول به تحصیل بوده اند اعمال می شود.

نحوه محاسبه معدل در پیام نور چگونه است؟

نحوه محاسبه معدل در پیام نور بدین گونه است:

1- نمره هر درس در تعداد واحد آن ضرب می شود.(راهنمای مشاهده نمرات میانترم و پایان ترم پیام نور)

2- این حاصلضرب ها با هم جمع می شوند.

3- مجموع بدست آمده بر تعداد کل واحد ها تقسیم می شود.

4- معدل کل بدست می آید.

تبصره مهم : نمرات مردودی دروس تنها در معدل ترم محسوب می شود و در هنگام فارغ التحصیلی نمرات مردودی در معدل کل پیام نور حساب نمی شود.

معدل دانشگاه، معدل دانشکده و معدل رشته که در قسمت اطلاعات جامع دانشجو سیستم گلستان نشان می دهد چیست؟

حتما تابحال سه عبارت معدل دانشگاه، معدل دانشکده و معدل رشته را که در بخش اطلاعات جامع دانشجو پورتال سیستم گلستان نمایش می دهد را دیده اید. اگر کمی دقت و پرس و جو کرده باشید این اعداد برای کسانی که هم رشته ای شما هستند نیز یکسان است با چیزی که شما می بینید.

این نمرات دراصل میانگین معدل دانشجویان در دانشگاه ، دانشکده و رشته شماست. معدل دانشگاه که میانگین معدل تمامی دانشجویان دانشگاه شماست. معدل دانشکده ، میانگین معدل دانشجویان هم گروه باشماست(رشته های مشابه مثل گروه فنی مهندسی). معدل رشته هم که میانگین معدل دانشجویان رشته شما در همان دانشگاه است.

معدل کل و کارنامه کلی را از طریق سیستم گلستان چگونه می توان دریافت کرد؟

سایت گلستان پیام نور سامانه ای جامع است که تمامی امور دانشجویی را شامل می شود. شما از طریق سیستم گلستان می توانید کارنامه کلی خود را مشاهده کنید. در کارنامه کلی دروس پاس شده شما در تمامی ترم ها به همراه معدل درج شده است.

برای دریافت کارنامه کلی پیام نور یا همان گزارش 100، وارد پورتال خود در سیستم گلستان شوید. سپس مسیر زیر را دنبال کنید:

آموزش ----> گزارشهای آموزش ----> دانشجو ----> کارنامه ----> کارنامه کلی ----> کارنامه کلی یا گزارش 100

 

امیدوارم اطلاعات گفته مفید بوده باشد. چنانچه در این موارد سوال یا مشکلی دارید از طریق بخش ارسال نظر همین خبر و یا اگر سوالتان نیاز به پاسخی جامع تر دارد از طریق قسمت پرسش و پاسخ سوالات دانشجویی برای ما ارسال کنید تا در اسرع وقت پاسخ دهیم.

جدیدترین اخبار و بخشنامه های پیام نور، حواشی و موضوعات دانشجویی و ... در کانال تلگرامی جامع پیام نوری ها (داخل کانال تلگرام، آدرس ادمین کانال وجود دارد که می توانید از طریق آن نیز سوالات خود را از ما بپرسید.)

کانال تلگرام: irsoalofficial@

 

 

 

نمونه سوالات پیام نور به همراه پاسخنامه تستی و تشریحی در irsoal.com


نوشتن یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

 1. سلام
  خیلی ممنونم از راهنمایی های ارزنده شما
  من چون مدرک موقت کارشناسی رو هنوز دریافت نکردم، برای درج معدل برای کنکور کارشناسی ارشد، به صفحه خودم در سیستم جامع گلستان رفتم، در قسمت اطلاعات جامع دانشجو، معدل کل را نوشته بود. همون رو نوشتم. درسته؟

  • 1401/3/27

   سلام و سپاس از لطف شما. در این جور مواقع بهتره از بخش کارنامه کلی یا با مراجعه به کارشناس رشته ، معدل دقیق بگیرین. ولی خب همون معدل کل نزدیک هست به معدل واقعی

 2. سلام بامعدل ۱۱میتوان فارغ تحصیل شد

  • 1401/3/27

   سلام. خیر متاسفانه
   در کارشناسی حداقل 12

 3. سلام وقت بخیر
  بامعدل ۱۱میتوان فارغ التخصیل شد

  • 1401/3/27

   سلام. خیر، بهتون دروس جبران معدل میدن تا معدلتون بیاد بالای 12. مگر مشکل سربازی داشته باشین

 4. سلام وقت بخیر اگر کسی معدل گروه الف باشه دانشگاه پیام نور ایا برای ارشد از طرف دانشگاه معرفی میشه و دیگه نیازی به کنکور نیست؟

  • 1401/2/27

   سلام. بله همینطور هست.اگر رتبه الف باشین و دانشگاه تائید کنه و اسمتون رو رد کنه، میتونین بدون ازمون در رشته ای که میخاین تحصیل کنین و کلی خدمات دیگر

 5. سلام وقتتون بخیر... یعنی اگر کسی جزو معدل گروه الف دانشگاه پیام نور باشه برای ارشد از طرف دانشگاه معرفی میشه و دیگه کنکور لازم نیست؟

  • 1401/2/27

   سلام .دقیقا همینطوره. اگر دانشگاه تائید کنه و اسمتون رو رد کنه ، شما بدون کنکور ارشد میتونین پذیرش بگیرین

 6. سلام وقتتون بخیر.
  من امتحانات ترم اول مقطع کارشناسی مو دادم ولی نمیدونم معدلم چند شده وچگونه باید ببینم داخل سایت گلستان هم کارنامه کل نبود واینکه من دوتا از دروس نمره قبولی نیاوردم این نمره ای که نیاوردم کجا تاثیر داره
  ممنون میشم از راهنماییتون

  • 1400/11/28

   سلام به شما. معدلتون در قسمت اطلاعات دانشجو آمده. نمره ردی دروس فقط در معدل ترمی شما تاثیر میزاره و اگر بعدا دروس رو با هر نمره ای پاس کنین، نمرات پاس شده شما در معدل کل محاسبه خواهد شد.

 7. با سلام و خسته نباشید بابت زحماتتون. ببخشید سوالی داشتم
  من حدود دی ماه 1398 در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم. از انموقع تا حالا مراجعه نکردم و سربازی هم نرفتم هنوز. الان به یه مدرک موقت واسه شغلی نیاز دارم.آیا دانشگاه بهم گواهی موقت میده.؟ اگه بهم گواهی موقت میدن از کدوم قسمت دانشگاه باید موضوع پیگری کنم؟ ممنون میشم جواب بدین خیلی برام مهمه

  • 1400/11/9

   سلام. شما از ان زمان کارهای فارغ التحصیلیتون رو انجام ندادین ؟
   از قسمت فارغ التحصیلان دانشگاه میتونین پیگیری کنین ولی خب برای کارهای مدرک احتمالا یک استعلام از نظام وظیفه گرفته بشه

 8. سلام من می‌خوام کارنامه کلی نگاه کنم کد 18 می‌نویسه مشکل چیه؟

  • 1400/10/26

   سلام. احتمالا بدهی شهریه دارین. اگر بدهی شهریه ندارین و باز هم مشکل دارین، از یک سیستم دیگه امتحان کنین، شاید مشکل برطرف بشه

 9. سلام با از دانشگاه تماس گرفتن و درخواست کارنامه ترمیمی کردن منظورشون چیست ایا کارنامه سال اخر دبیرستانو میخوان
  ممنونم میشم جواب بدین

  • 1400/10/25

   سلام. بله، کارنامه ای هست که باید از دبیرستان تحویل بگیرید و ارئه کنید

 10. سلام .من سال۱۴۰۰ تموم کردم یعنی خرداد ۴۰۰ میخوام گواهی موقت بگیرم هر وقت هم میرم دانشگاه میگن مسئولین نیستن و من به شدت لازمش دارم ازمون استخدامی دارم لازمش دارم و تا ۱۹شهریور به شدت لازمش دارم به نظرتون چن روز طول میکشه تا گواهی موقت رو بهم بدن ؟؟؟؟؟

  • 1400/6/2

   سلام. گواهی موقت بعد اتمام تمام کارها معمولا در یک ماه صادر میشه.
   ولی خب میتونین نامه ای بگیرین برای محل استخدامی

 11. سلام،من سال ۱۳۹۰ کارشناسی رو تموم کردم میخوام کارنامه کلی رو ببینم،امکانش هست؟

  • 1400/5/8

   سلام به شما
   باید برین دانشگاه و درخواست بدین

 12. سلام
  من دانشجوی ترم دوم دانشگاه پیام نور هستم،ترم اول از ۱۶ واحدی که برداشتم فقط یک واحد پاس کردم و بقیه امتحانات غایب بودم و ترم دوم از ۱۳ واحدی که برداشتم به دلیل نبود اینترنت همه امتحانات نمره صفر گرفتم میخواستم بدونم با این شرایط امکان اینو دارم که ترم سوم انتخاب واحد انجام بدم؛ یا خدایی نکرده اخراج میشم.خواهش میکنم جواب بدید خیلی استرس دارم

  • 1400/4/9

   سلام خدمت شما
   مشکلی برای انتخاب واحد ندارین ان شاالله
   انتخاب واحد کنین

 13. با سلام مجدد
  و تشکر بابت پاسخگویی
  ببخشید یه سوال دیگه داشتم من که بیش از یک سال از فارغ التحصیلی تو مقطع کارشناسی می گذره(به خاطر شرایط کرونایی نتونستم به دانشگاه برم)تسویه‌حساب کرده بودم
  واسه دیدن معدل و شهریه به سیستم گلستان رفتم تو قسمت شهریه مبلغی به عنوان بستانکار نوشته بود معنیش چیه؟ یعنی دانشگاه به من بدهکاره؟ اگه اینطور هست از کدوم قسمت از دانشگاه می تونم این بستانکاری پس بگیرم؟

  • 1399/11/23

   سلام خدمت شما و تشکر
   اره ، دانشگاه به شما پس خواهد داد
   به دانشگاه و قسمت امور مالی مراجعه کنین. اونجا یک فرمی پر خواهید کرد و یک شماره شبا اعلام می کنید تا پولتون برگرده براتون

 14. با سلام من چهار سال پیش از دانشگاه پیام نور فارغ در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شدم آیا غیر از مراجعه حضوری راهی برای دسترسی به کارنامه یا اعلام رتبه تحصیلی بین هم ورودهای هم رشته خودم هست با تشکر

  • 1399/11/22

   سلام خدمت شما
   فکرکنم تنها راه همان حضوری خواهد بود
   می تونین تماس بگیرین دانشگاه و ببینین بخاطر شرایط کرونایی ، راهکاری میتونن ارائه بدن به شما

 15. با سلام و خدا قوت
  ببخشید یه سوال داشتم
  من از پایان دوره کارشناسیم بیشتر از یک سال می گذرد خواستم بدونم آیا میشه معافیت تحصیلی گرفت تا یا بدون کنکور تو ارشد پذیرش گرفت و یا آزمون داد؟یا حتما باید باید برم سربازی؟ راهی نیست که بشه سربازی نرفت و ادامه تحصیل داد

  • 1399/11/17

   سلام خدمت شما
   متاسفانه الان که مهلتتون تموم شده برای مقطع بالاتر
   بهتره برین از کارشناسان پلیس +10 سوال کنین ولی فکر کنم راهی نباشه متاسفانه

 16. سلام خسته نباشید من دانشجوی ترم اخرم معدل کلم۱۲/۵۴بوده اما ترم اخرم بامعدل۱۷/۷۲تعداد۲۲ واحد گذروندم ایابرای فارغ التحصیلی معدل کلم رو۱۴ممکنه برودیا نه...ممنون

  • 1399/10/26

   سلام خدمت شما. نمیشه گفت. چون مجموع نمرات دروس شما موثره.تقریبا یک و نیم نمره کم دارین، کارنامه کلیتون رو چک کنین ببینین معدل کل شما چند درج شده. به نظرم یکم سخته که برسین ولی ان شاالله که به 14 برسه

 17. سلام. من تطبیق واحد دادم. می خوام بدونم برام لحاظ شده یا نه. از کجا میتونم ببینم؟
  ممنون از شما

  • 1399/10/10

   سلام خدمت نادیا خانم. در همین کارنامه کلی براتون نشون میده. از بخش اطلاعات جامع دانشجو هم میتونین ببینین

 18. باسلام.مدتی هست درسم رو رها کردم‌برای دیدن نمرات و واحدهای پاس شده در قسمت آموزش اصلا گزینه دانشجو و کارنامه نیست.باید چطور کارنامه کلی ام رو ببینم؟

  • 1399/8/7

   سلام. اگر بین درستون فاصله افتاده ممکنه دانشگاه دسترسی شمارو محدود کرده باشه. برین دانشگاه پیش کارشناس رشتتون

 19. سلام وقت بخیر برای دیدن کارنامه کلی بعد از آموزش،اصلا گزینه دانشجو و کارنامه وجود نداره.چطور باید نمرات قیلم رو ببینم؟تشکر

  • 1399/8/7

   سلام. احیانا فارغ التحصیل شدین یا از دانشگاه انصراف ندادین؟
   شاید به دلایلی دانشگاه دسترسی تون رو محدود کرده باشه. شاید بدهی شهریه دارین یا اطلاعات هویتی تون تو سامانه ناقصه

 20. سلام معدل معیار برای انتخاب واحد آیا راهی هست معدل ترم تابستان در نظر گرفته بشه ؟نه معدل ترم پاییز

  • 1399/7/4

   سلام . نه متاسفانه
   برای ترم مهر، معدل ترم دوم (بهمن قبل)قبل در نظر گرفته میشود. برای ترم دوم معدل ترم پاییز

 21. درود بر شما
  آیا بعد از فارغ التحصیلی امکان ورود به سامانه گلستان وجود دارد؟

  • 1399/6/26

   سلام. بعد از انجام کارهای فارغ التحصیلی دسترسی به سیستم گلستان محدودتر می شود وبه خیلی از بخش ها دسترسی ندارید. البته بتازگی دانشگاه پیام نور برای سیستم گلستان بطور دوره ای رمز ها را لغو می کند، احتمال اینکه رمز عبور شما نیز لغو شود هست که اگر نیاز به معدل یا مدرکی از سیستم گلستان دارید باید نزد کارشناس رشته خود بروید.

 22. من معدل کلم 12 هست.
  کارشناسیم
  فارغ التحصیل میشم یا نه؟

  • 1399/6/4

   سلام. بله
   معدل 12 به بالا برای فارغ التحصیلی کافیست. ولی متاسفانه معدل خوبی برای استخدامی در موسسات دولتی و نظامی نیست

 23. معدل قطعی من چموقع مشخص میشه؟

  • 1399/4/27

   سلام. پس از تائید نمره آخرین درس شما، می توانید معدل کل قطعی رو مشاهده کنید

 24. سلام،من میخاستم بدونم کارنامه هر ترم بعد از پایان ترم رو داخل سایت پیام نور(گلستان)چطور ببینم!! ممنون میشم جواب بدین.

  • 1399/4/7

   سلام. سیستم گلستان قسمتی دارد بنام کارنامه کلی.
   http://irsoal.com/pnunews/show/24
   از ادرس بالا می توانید روش مشاهده کارنامه کلی پیام نور را مشاهده نمایید

 25. بله رتبه دوره کارشناسیم منظورمه،در ضمن پیامنوری بودم

  • 1398/11/25

   سلام مجدد. بدون مراجعه به دانشگاه نمیشه، ولی خب اگر معدلتون بالای 17 هست احتمالا یکی از رتبه های الف محسوب می شوید و برای ارشد بدون ازمون می توانید از طرف دانشگاه اقدام کنید.
   برای اینکه رتبه خودتون رو متوجه بشین فاصلتون رو با معدل رشته که در سایت گلستان اومده مقایسه کنین، اگر بیشتر از 3 نمره فاصله داره احتمال زیاد جزو ده نفر اول رشتتون هستین

 26. سلام چطوری میتونم بدون مراجعه به دانشگام بفهمم که رتبه ام بین دانشجویان هم ورودی خودم چند بوده؟

  • 1398/11/22

   سلام.منظورتون رتبه دانشگاهتونه؟اینکه رتبه الف شدین یا نه؟