irsoal

شرایط و نحوه تعیین و تغییر محل آزمون در پیام نور

1399/1/25
تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری دانشگاه پیام نور چیست و چگونه است؟

دانشگاه پیام نور یکی از گسترده ترین دانشگاه های کشور می باشد که در اکثر نقاط کشور شعبه و واحد دارد. همین امر سبب همه گیر شدن دانشگاه و تعداد بالای دانشجویانش می تواند باشد.

همین گسترده بودن باعث شده که دانشجویان زیادی در شهرها و واحدهای مشغول به تحصیل باشند که از محل سکونت یا کار آنها دور است.

این دسته از دانشجویان اگر بتوانند در ابتدای ترم به شهر خود مهمانی بگیرند که هیچ، اما اگر نتوانند مهمان شوند به شهرشان برای امتحانات پایان ترم چه باید بکنند. آیا باید به همان شهری که قبول شده اند بروند؟ آیا امکان ندارد بتوانند در شهر خود امتحانات پایان ترم را سپری کنند؟

جواب این سوال یک کلمه است، بله.

دانشگاه پیام نور امکانی دارد به نام تعیین یا تغییر محل آزمون یا مهمان اضطراری که به دانشجویان اجازه میدهد شهر امتحانات پایان ترم خود را تعیین کنند.

تعیین محل آزمون یا مهمان اضطراری پیام نور چیست؟

در دانشگاه پیام نور از همه اقشار دانشجو وجود دارد. از کارمند و کاسب گرفته تا جوان و پیر و دختر و پسر. شاید دانشجویی باشد که در شهری دیگر مشغول به تحصیل است، اما می خواهد امتحانات پایان ترم خود را در شهری دیگر بدهد. البته این نکته ضروری است که اگر دانشجو در ابتدای ترم مهمان شده باشد به شهر مورد نظرش که مشکلی دیگر وجود ندارد. اما اگر دانشجو مهمان نشده باشد چه؟

اینجاست که دانشگاه پیام نور امکانی را فراهم کرده تا دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پیام نور بتوانند شهر و محل امتحانات پایان ترم خود را در طول ترم تعیین کنند.

به این امکان تعیین محل آزمون (در ارشد) و مهمان اضطراری (در کارشناسی) می گویند.

مهلت ثبت درخواست مهمان اضطراری و تعیین محل آزمون پیام نور در هر ترم چموقع است؟

مهمان اضطراری و تعیین محل آزمون در ترم اول و دوم پیام نور برای دانشجویان کارشناسی و ارشد امکان پذیر است. اما در ترم تابستان این امکان وجود ندارد.

در هر ترم حدود یک ماه قبل از شروع امتحانات پایان ترم دسترسی برای ثبت درخواست مهمان اضطراری و تعیین محل آزمون باز می شود (در ترم اول حدود ماه آذر و در ترم دوم حدود اردیبهشت ماه).

البته تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری در هر ترم مهلت و زمان مشخصی دارد که در ابتدای ترم اعلام می شود. این مهلت ثبت درخواست معمولا بین 10 روز تا 15 روز است.

نحوه ثبت درخواست تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری پیام نور

دانشجویان برای ثبت درخواست تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری خود و تعیین شهر مورد نظر از طریق سیستم گلستان اقدام می کنند.

ثبت درخواست و تعیین محل آزمون یا مهمان اضطراری از مسیر زیر در سامانه جامع گلستان انجام می شود.

 از مسیر منوي اصلي--> آموزش--> دانشجو -->درخواست ها --> انتخاب مرکز / واحد محل آزمون

3 شرط لازم برای تعیین محل آزمون یا مهمان اضطراری پیام نور

1- دانشجو در هنگام ارائه درخواست مهمان اضطراری یا تعیین محل آزمون نباید بدهی شهریه داشته باشد و شهریه خود را کامل باید پرداخت کرده باشد. اگر دانشجو در هنگام درخواست بدهی داشته باشد سیستم اجازه این کار را به او نخواهد داد. (دقت داشته باشید زمانی که شما شهریه خود را به صورت حضوری و از طریق عابربانک انجام می دهید حدودا بین یک روز تا سه روز کاری زمان می برد تا بدهی اعمال شود).

2- امکان مهمان اضطرای و تعیین محل آزمون برای واحدهای خارج از کشور و بالعکس امکان پذیر نیست.

3- در تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری بدون در نظر داشتن اینکه شهر مورد نظر رشته شما را دارد یا خیر این امر امکان پذیر است. مهم ظرفیت در نظر گرفته دانشگاه است. اما برای دانشگاه های واحد تهران فقط امکان انتخاب در صورتی است که رشته مورد نظر شما را واحد مربوطه داشته باشد.(تا مدتی پیش امکان انتخاب دانشگاه های تهران برای تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری وجود نداشت)

4 نکته مهم در مورد تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری دانشگاه پیام نور

1- وقتی شما درخواست خود را مبنی بر تعیین محل آزمون پایان ترم انجام می دهید، بین سه تا 5 روز کاری زمان می برد تا نتیجه آن اعمال شود. چون دانشگاه مقصد نیز باید تائید نماید.

2- بعد از تائید دانشگاه مقصد مقداری به شهریه شما اضافه می شود. تا ترم قبل مبلغ 50 هزار تومان بابت تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری از دانشجو گرفته می شد.

3- برای کسانی که در ابتدای ترم از امکان مهمانی پیام نور استفاده کرده اند و مهمان شده اند، محل امتحانات همان شهری است که مهمان شده اند و دیگر نیازی نیست تعیین محل آزمون کنند.

4- اگر کسی تعیین محل آزمون یا مهمان اضطراری درخواست ندهد، محل آزمون او همان شهری است که تحصیل می کند.

مهلت تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری ترم دوم 99-98 پیام نور

مهلت تعیین و تغییر محل آزمون و مهمان اضطراری دانشگاه پیام نور در ترم دوم 99-98 از روز 7 اردیبهشت آغاز می شود و تا 24 اردیبهشت 1399 ادامه دارد.

در پایان به شما عزیزان یادآور می شود چنانچه شما از این امکان استفاده نکنید مشکلی پیش نمی آید، و محل آزمون شما همان شهری که در طول ترم تحصیل کرده اید می باشد.

شما عزیزان می توانید نمونه سوالات دروس پیام نور را از سایت ما براحتی دریافت کنید. کاملترین دفترچه نمونه سوالات هر درس چند سال اخیر پیام نور به همراه پاسخنامه معتبر تستی و تشریحی در سایت irsoal.com

چنانچه در مورد تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری پیام نور سوالی دارید می توانید از طریق قسمت ارسال نظر همین خبر و یا ادمین کانال تلگرام با ما در ارتباط باشید.

کانال تلگرام جامع پیام نوری ها irsoalofficial@

ادمین کانال تلگرام pshakori@

 

جدیدترین نمونه سوالات، اخبار و حواشی پیام نور در سایت irsoal.com


نوشتن یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

 1. تغییر محل آزمون واجبه؟ یعنی حتما باید انتخاب کنیم یک شهر رو؟

  • 1399/1/26

   سلام. خیر، اختیاری هست، هرکس میخواهد تغییر دهد درخواست می دهد

 2. سلام و وقت بخیر
  من شهریه متغیر رو ندادم. اگر ندم نمی تونم تغییر محل آزمون بدم؟ خب با این شرایط سخته دادن شهریه

  • 1399/1/26

   سلام. حق باشماست، پرداخت شهریه در این شرایط خیلی سخته.
   متاسفانه برای مهمان اضطراری و تعیین محل ازمون لازمه شما بدهی شهریه نداشته باشید