irsoal

8 مرحله برای موفقیت در امتحانات پیام نور (نحوه مطالعه دروس)

1399/3/12
قبولی در امتحانات پایان ترم دانشگاه پیام نور کار راحتی است اگر روش مطالعه دروس را بدانید.

امتحانات در دانشگاه پیام نور به چه صورت است؟

تصحیح امتحانات پیام نور چگونه است؟

منابع امتحانات پایان ترم دانشگاه پیام نور چیست؟

برای قبولی در امتحانات پایان ترم پیام نور چه باید کرد؟

بهترین روش مطالعه دروس پیام نور

----------------------------------------------------------------

درس خواندن و قبول شدن امتحان در دانشگاه پیام نور نه تنها ساده نیست، بلکه شاید یکی از سخت ترین دانشگاه ها برای کسب نمره قبولی در دروس همین دانشگاه پیام نور باشد .

عدم برگزاری کلاسهای کافی برای دروس، وجود منابع و کتابهای پرجچم برای هر درس و اخذ امتحان از آنها، برگزاری سراسری و هماهنگ امتحانات و ... تعدادی از دلایل برای سختی قبولی در امتحانات پیام نور است.

درسته که قبولی در امتحانات پیام نور سخت هست، ولی راه های و روش هایی نیز وجود داره که بشه با دغدغه کمتری و راحت تر نمرات خوبی در پیام نور اخذ کرد.

ما در این متن با تکیه بر تجربه 15 ساله راه هایی در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید براحتی و در عرض چند روز خودتون رو برای امتحانات آماده کنید.

برای این کار لازم هست که در ابتدا به سه سوال اساسی در پیام نور پاسخ دهیم.

امتحانات در دانشگاه پیام نور به چه صورت است؟

در دانشگاه پیام نور امتحانات پایان ترم بصورت سراسری، هماهنگ و متمرکز، طرح شده براساس منابع و کتب از پیش معرفی شده، براساس استانداردهای موجود و بصورت اغلب تستی و تعداد محدودی نیز تشریحی یا تستی تشریحی و از نمره 12 برگزار می شود.

سراسری و متمرکز بودن به این معناست که سوالات توسط سازمان مرکزی پیام نور طرح شده و در یک روز و ساعت معین امتحان هر درس در کل کشور برگزار می شود. این سوالات تحت تدابیر امنیتی به استانهای مختلف کشور ارسال و در زمان مشخص توزیع می شود.

دانشجویان برای ورود به جلسه آزمون باید کارت ورود به جلسه را از سیستم گلستان دریافت نمایند. در این کارت ساعت و تاریخ امتحانات دانشجو به همراه نوع برگزاری امتحان که حضوری است یا الکترونیکی درج شده است.

البته یک استثنا هم وجود دارد برای واحدهای برون مرزی پیام نور که ساعت و تاریخ امتحانات آنها و طراحی سوالات آنها با داخل کشور متفاوت است.

نکته مهم: در ترم دوم 99-98 دانشگاه پیام نور بخاطر کرونا مجبور به برگزاری غیرحضوری و الکترونیکی امتحانات پایان ترم شد. بدین ترتیب خود اساتید طراح سوالات امتحانات هستند و این استثنا تنها در همین ترم برای پیام نور بوجود آمد.

تصحیح امتحانات پیام نور چگونه است؟

امتحانات تستی پایان ترم پیام نور کاملا توسط رایانه تصحیح می شود و کاربر  نقشی در آن ندارد.

بخش های تشریحی امتحانات پایان ترم توسط اساتید دانشگاه تصحیح می شود. اگر برای درسی استادی مشخص شده باشد از قبل که توسط همان شخص تصحیح می شود. اگر برای درس استادی مشخص نشده باشد برگه توسط یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه بررسی می شود.

البته در ترم دوم 99-98 تمامی کار طراحی و تصحیح برگه امتحان توسط خود اساتید صورت می پذیرد.

منابع امتحانات پایان ترم دانشگاه پیام نور چیست؟

در ابتدای هر ترم سازمان مرکزی پیام نور لیست وضعیت منابع و کتب مشخص شده برای هر درس را بصورت رشته ای و برای تمامی مقاطع در لیست وضعیت منابع اعلام می کند. (البته لیست دیگری نیز وجود دارد به نام لیست ارائه دروس که در آن نام دروس و ترمهای پیشنهادی برای اخذ آنها به همراه پیش نیاز یا هم نیاز هر درس درج شده است)

اغلب منابع دروس در پیام نور هر دوسال یکبار تغییر می کند، ولی این موضوع متداول نیست و در رشته های پرطرفدار و بروز مثل رشته حقوق این اتفاق بیشتر می افتد.

بنابراین دانشجوی پیام نور حتما باید براساس لیست وضعیت منابع جدید رشته نسبت به مشاهده منابع و کتب دروس ترم خود اقدام کند. تاکید می شود حتما جدیدترین لیست وضعیت منابع دریافت شود، چون ممکن است دانشگاه در طول ترم نیز تغییری در منابع برخی دروس بدهد.

حال که با روند کلی امتحانات در پیام نور آشنا شدید بریم سراغ روش صحیح مطالعه دروس پیام نور برای قبولی در امتحانات پایان ترم

8 مرحله برای قبولی در امتحانات پایان ترم پیام نور

1- ابتدا از نوع امتحان پایان ترم خود مطلع شوید. تستی است یا تستی تشریحی یا تشریحی

2- اگر امتحان پایان ترم شما تمام تستی است، کتاب درس را بصورت روزنامه وار بخوانید و یا به جزوه درس می توانید اکتفا کنید. ولی اگر امتحان بخش تشریحی هم دارد مثالها و تمرینهای حل شده خود کتاب را حتما بررسی کنید و سعی کنید کامل متوجه و حتی حفظ کنید. اغلب سوالات تشریحی امتحانات پایان ترم از بین مثالهای حل شده خود کتاب است.

3- برای دروس معارفی سعی کنید بخش های تیتروار کتاب درسی را حتی المقدور حفظ کنید. بخش هایی که بصورت تیتر و برای توضیح موارد مختلف یک موضوع در کتاب های معارفی درج شده از مهمترین بخشها برای امتحان پایان ترم است.

4- برای دروس انگلیسی سعی کنید برروی معنی کلمه خیلی کار کنید. شما اگر معانی کلمات را بدانید تا 70 درصد نمره خوبی از امتحانات انگلیسی کسب می کنید.

5- نمونه سوالات دوره های قبل هر درس را حتما بررسی کنید. هرچه تعداد دوره های بیشتری بررسی کنید برای امتحان آمادگی بیشتری کسب می کنید. ---> دانلود نمونه سوالات پیام نور

6- سعی کنید با کمک نمونه سوالات کتاب درسی خود را بخش بندی کنید. بدین صورت که یکبار کتاب رو روزنامه وار بخوانید. بعد دو سری نمونه سوال کار کنید. حال چک کنید ببینید کدام فصل ها و بخش ها بیشتر در امتحان آمده است. همانها را در کتاب بیشتر مطالعه کنید.

7- برای امتحاناتی مثل درس ریاضی یا فیزیک که نیاز به حفظ فرمول دارد، ابتدا دو یا سه دوره نمونه سوال کار کنید. ببینید سوالات تشریحی بیشتر از کدام مبحث آمده، حتما فرمول های مهم آن را در برگه ای یادداشت کنید تا با مرور زیاد آن برآن مسلط شوید. البته در امتحان برخی دروس فرمول های مهم در پایان برگه امتحان ذکر می شود. بعد از تسلط بر فرمول ها تعداد نمونه سوال بیشتری کار کنید.

8- دانشجویان رشته حقوق که سوالات امتحان برخی دروس آنها به زبان عربی ممکن است باشد، حتما کلمات کلیدی و مهم هر بخش کتاب را حفظ کنند.بصورتی که با دیدن یک کلمه عربی در متن سوال بتوانند بفهمند این سوال از کدام بخش کتاب است. این کار نیز براحتی و با بررسی چند دوره نمونه سوال قابل یادگیری است.

یک تبصره مهم برای ترم دوم 99-98 پیام نور: این ترم چون اساتید خود طراح سوالات هستند، پیشنهاد میشه نمونه سوال زیاددد کار کنین. چون خود اساتید منبع طرح سوالاتشون همین نمونه سوالات هستند.

امیدواریم با روشهای گفته شده در بالا، توانسته باشیم مقداری از نگرانی شما را برای امتحانات کم کنیم.

بانک سوالات پیام نور در سایت irsoal.com


نوشتن یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

 1. با سلام
  عالی بود
  موفق باشید

  • 1399/10/5

   سلام خدمت شما. مرسی از لطفتون

 2. بنظر من فقط نمونه سولاات پیامنور جواب میده و کافیه

 3. من با تنها نمونه سوال همه درسامو تو پیام نور پاس کردم، معدلمم شد 15

  • 1399/3/19

   درود بر شما