irsoal

مسائل و مشکلات امتحانات ترم دوم 99-98 پیام نور

1399/3/20
روند برگزاری امتحانات ترم دوم 99-98 پیام نور و حتی سوالات امتحانات مسائل و مشکلاتی به همراه داشته که ...

چند روزی از شروع امتحانات پایان ترم پیام نور 99 گذشته و شاهد این هستیم که روند برگزاری الکترونیکی امتحانات با مشکلات و مسائلی همراه بوده که اعتراض دانشجویان عزیز رو به همراه داشته است.

همین اول کار باید بگم در مورد امتحانات پیام نور 98-99 دانشجوها رو میشه به دو دسته نامساوی تقسیم کرد، یک دسته بعضی از دانشجوها که با برگزاری الکترونیک و غیرحضوری امتحانات مشکل داشتند و دارند، یک دسته هم دانشجویانی که مشکلی ندارند با این موضوع و تقریبا خوشحال هم هستند.

با ذکر یک آمار بزارین این دو دسته دانشجو رو توضیح بدم. در نظرسنجی که پیش از شروع امتحانات توسط کانال تلگرامی جامع پیام نوری ها صورت گرفت، آمار زیر بدست اومد:

حدود 66 درصد مخاطبان با برگزاری امتحانات پیام نور در کرونا بصورت الکترونیکی مخالف بودند.

حدود 34 درصد دانشجویان پیام نور موافق برگزاری الکترونیک و غیرحضوری امتحانات ترم جاری بودند.

با تعدادی از دانشجویان مخالف این نوع برگزاری امتحان که بصورت خصوصی صحبت شد، دلیل مخالفتشون رو عدم دسترسی به اینترنت و عدم اطمینان از نحوه طراحی و تصحیح سوالات اعلام کردند.

بالطبع این موضوع میتونه نگران کننده هم باشه و دانشجو حق داره مخالفت کنه. تجربه بعضی از دانشجویان در مورد امتحانات میانترم که توسط استاد برگزار و تصحیح می شود، باعث این نگرانی برای آنها و شده و مشت رو نمونه خروار قلمداد می کنند.

حدود نیمی از 34 درصد موافق برگزاری امتحانات الکترونیکی هم به دلیل ترس از بیماری کرونا با این موضوع موافقت کردند . در واقع عملا حدود 15 درصد جامعه آماری موافق این سبک از برگزاری امتحانات پایان ترم هستند.

خب؛ بریم سراغ بررسی مسائل و مشکلات برگزاری امتحانات ترم دوم 99-98 پیام نور که توسط دانشجوها به ما اعلام شده است.

اولین مساله موجود در مورد امتحانات ترم جاری عدم اطلاع دانشجوها از نحوه برگزاری امتحان و ندونستن  شماره تماس اساتید پیام نور است. این مورد در واحدهای شهرهای کوچک که امکانات ارتباطی  اطلاع رسانی کمتری دارند بیشتر نمود داشت.

تعداد زیادی پیام داشتیم که دانشجو طفل معصوم نمیدونست امتحان در چه ساعت و تاریخی و چجوری برگزار میشه.

برای مثال در یک مورد تیم ما تمام سعی خودش رو کرد تا برای یک دانشجوی نگران از نحوه و زمان برگزاری امتحاناتش مطلع بشه. ما همه جا رو گشتیم اما دریغ از یک خبر تا اینکه در نهایت توسط یکی دیگر از دانشجوهای همون دانشگاه مطلع شدیم که استاد مربوطه برای امتحان پایان ترم درخواست مقاله و تحقیق کرده است.

البته این موضوع با ارائه اپلیکیشن پیام من پیام نور و اطلاع رسانی در سایتهای پیام نور هر شهر کم کم برطرف شد، ولی خب در شهرها و واحدهای کوچک و کم برخوردار این مساله وجود داره.

دومین مساله و مشکل برای دانشجوهایی بود که در یک روز و یک ساعت دوتا امتحان داشتند. بعضی از اساتید با این بندگان خدا راه اومده و ساعت امتحان اونارو تغییر دادن، ولی بعضی دیگه این کارو نکردن و دانشجو مجبور شد در یک زمان دوتا امتحان بده. (حالا با کمک شخص ثالث یا خودش به تنهایی)

سومین موضوع درخواست برخی اساتید برای امتحان حضوری بود. شنیده شده در برخی شهرها اساتید اعلام کردند در فلان ساعت و فلان تاریخ همه دانشجوها در یک مکانی حاضر باشند تا از اونها امتحان بگیره. یکی نیس بگه آخه مسلمون، خود دانشگاه اومده گفته امتحانات غیرحضوری باشه، بعد شما میای اجباری حضوری برگزار میکنه، این انصافه.

اون بنده خدایی که از ترس بیماری کرونا چند ماهه داره رعایت میکنه، حالا باید بیاد در یک فضای کوچیک چند ساعت بشینه و امتحان بده. تازه اونم در یک مکانی دورتر از محل سکونتش. (یکم انصاف داشته باشین)

چهارمین موضوع هم زمان کمی است که برخی اساتید برای امتحان درنظر می گیرند.

اساتید برای جلوگیری از تقلب زیاد و رجوع به کتاب در هنگام امتحان، زمان برگزاری رو خیلی کم قرار میدهند. شاید بشه این موضوع رو قبول کرد. وقتی استاد سعی کرده سوالات امتحان رو استاندارد و اغلب از بین نمونه سوالات نیسمالهای قبل پیام نور طرح کنه، دیگه نامردیه سر این امتحان دانشجو تقلب هم بکنه.

پنجمین مورد هم اینکه در این مدت پیام هایی داشتیم که دانشجویان عزیز به دلایل مختلف نتوانسته اند در جلسه امتحان شرکت کنند.

لازم به ذکر است نرفتن به امتحان پیام نور سبب حذف درس می شود. حتی در این ترم که کرونا باعث شد امتحانات پیام نور غیرحضوری برگزار شود.

ششمین و مهم ترین مورد هم نمره امتحانات پیام نور بهار99 است. اکثر اساتید خوشبختانه با دانشجویان راه آمده و با دست باز نمره داده اند. ولی با اعلام نمرات پیام نور در برخی امتحانات، اعتراضات به سوالات و پاسخها و نمرات وجود دارد. (بزودی نحوه اعتراض به نمرات پایان ترم دوم 99-98 پیام نور را توضیح خواهیم داد.)

بیشتر اعتراض ها به نمرات میانترم برمیگردد، ولی امتحاناتی هم بوده که استاد نمره را منوط به ارائه تحقیق یا مقاله کرده و نمرات به نسبت تلاشهای صورت گرفته هم خوانی ندارد. (باید صبر کرد و دید وقتی نمره امتحانات الکترونیکی پیام نور اعلام شود اعتراضات به چه صورت خواهد بود. ما درحال پیگیری این موضوع هستیم)

برای دیدن آموزش مشاهده نمرات میانترم و پایان ترم پیام نور از طریق سیستم گلستان اینجا کلیک کنید.

فعلا همین 6 مورد بیشترین گزارش رو از سمت شما دانشجوهای عزیز داشته. شما هم اگر برای برگزاری امتحانات پایان ترمتون مشکل یا مساله یا درددلی دارین از طریق بخش ارسال نظر همین خبر یا ادمین کانال تلگرام برای ما ارسال نمایید.

ادمین کانال تلگرام pshakori@

 


نوشتن یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

 1. امتحانات من تموم شد خداروشکر
  خدا بقیه ترمارو بخیر بگزرونه

 2. یعنی قراره همه امتحانات رو همینجوری برگزار کنن
  من تو نیم ساعت نمیرسم سوالارو بخونم، چه بخام تقلب کنم

  • 1399/3/25

   سلام. همه این موضوعات دست اساتیده و اونان که تصمیم میگیرن
   تا جایی که من مطلع شدم قرار شده زمانهای امتحانات پیام نور بیشتر در نظر گرفته بشه

 3. من که راضیم خداروشکر. امتحانات تا الان خوب بوده

  • 1399/3/24

   خداروشکر

 4. سلام. من 5 شنبه امتحان داشتم ، ولی خبر نداشتم و نتونستم شرکت کنم. نمره من چی میشه؟درس من حذف میشه؟ نگرانم

  • 1399/3/24

   سلام. در حالت عادی که به دلیل عدم حضور در امتحان، درس شما حذف میشه. در صورت امکان به استاد خود پیام بدهید و ببینید امکان اخذ مجدد امتحان از شما هست یا خیر.

 5. امتحانات این ترم من تا الان اکثر سوالاتش از نمونه سوالات بود. خداروشکر:))

  • 1399/3/21

   خداروشکر