irsoal

قوانین و شرایط فارغ التحصیلی در پیام نور

1399/4/4
تمامی اطلاعات لازم برای فارغ التحصیلی در دانشگاه پیام نور شامل قوانین و مدارک لازم و سنوات مجاز و ارفاقی و ...

در دانشگاه پیام نور به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های کشور، سالانه بیش از هزاران نفر تحصیل خود را به اتمام رسانده و فارغ التحصیل می شوند.

تعداد زیادی از این فارغ التحصیلان در مقاطع بالاتر پذیرش شده و ادامه تحصیل می دهند. تعدادی نیز جذب بازار کار می شوند.

دانشگاه پیام نور به عنوان یک دانشگاه دولتی محسوب شده و مدرک آن از اعتبار کافی برای استخدام و یا ادامه تحصیل هم در ایران و هم خارج از کشور برخوردار است.

فارغ التحصیلی در دانشگاه پیام نور قوانین و شرایط خودش را دارد و همین موضوع سوالات بسیاری را در ذهن دانشجویان ایجاد می کند. ما تصمیم داریم ابتدا قوانین و شرایط فارغ التحصیلی در پیام نور را توضیح داده و سپس به تعدادی از مهم ترین سوالات شما دانشجویان عزیز پاسخ دهیم.

فارغ التحصیلی در دانشگاه پیام نور

در پیام نور هر دانشجویی که واحدهای موظفی خود را بطور کامل در سنوات مجاز پاس نماید ، فارغ التحصیل می شود.

تعداد واحدهای موظفی هر دانشجو در لیست ارائه دروس پیام نور رشته وی درج شده است.

بطور معمول تعداد واحد فارغ التحصیلی برای دانشجویان کارشناسی بین 135 تا 140 و میزان واحد لازم برای دانشجویان کارشناسی ارشد بین 35 تا 40 واحد است.

با فراغت از تحصیل دانشجو می تواند مدرک موقت دریافت کرده و برای ادامه تحصیل یا استخدام و ... از آن استفاده نماید.

تبصره: امکان درخواست فارغ التحصیلی برای دانشجویان کارشناسی که نیمی از واحدهای خود را پاس کرده اند وجود دارد. این دسته از دانشجویان مدرک کاردانی دریافت می کنند. برای این منظور دانشجو باید براساس لیست ارائه دروس خود ، حداقل نیمی از واحدهای خود را پاس کرده باشد. بعد از درخواست دانشجو برای اعطای مدرک کاردانی، توسط کارشناس رشته موضوع بررسی می شود و اگر دروسی که لازم بود پاس شده باشد به وی مدرک کاردانی تعلق می گیرد.

قوانین فارغ التحصیلی در دانشگاه پیام نور

*  تمامی نمرات دانشجو در سیستم گلستان باید ثبت و تائید شده باشد.

* دانشجو باید در سنوات مجاز دروس را پاس کرده و درسش را تمام کرده باشد.

* دانشجو باید در ابتدای ترمی که فکر می کند ترم نهایی او محسوب می شود، به کارشناس رشته خود مراجعه کرده و درخواست بررسی بدهد. کارشناس رشته کارتکس وی را بررسی کرده و در صورتی که مشکلی نباشد ترم آخر بودن وی را تائید می کند.

* دانشجو برای فارغ التحصیلی در پیام نور نباید بدهی شهریه داشته باشد.

* حدنصاب لازم معدل دانشجویان پیام نور برای فارغ التحصیلی بصورت زیر است:

معدل کارشناسی حداقل 12

معدل کارشناسی ارشد حداقل 14

* اگر معدل دانشجو کمتر از این باشد امکان فارغ التحصیلی ندارد و باید تعدادی از دروس خود را دوباره پاس نماید تا معدل او به حدنصاب لازم برسد.

* مدارک دانشجوی پیام نور برای فارغ التحصیلی باید کامل باشد.

مدارک مورد نیاز فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی پیام نور

1- تحویل 6 قطعه عکس 3 در 4 پشت نویسی شده.

2- اصل کارت دانشجویی

3- اصل و تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت یا هر مدرکی که وضعیت نظام وظیفه را مشخص نماید (دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند برگه معافیت تحصیلی آنها باید در پرونده موجود باشد اگر نبود می توانید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و تهیه کنید)

4-  اصل و تصویر یک سری از تمام صفحات شناسنامه

5- اصل و تصویر پشت و روی کارت ملی  جدید و یا رسید آن

6- اصل و تصویر اصل مدرک دیپلم متوسطه برای دوره های نظام قدیم بدون مغایرت با مندرجات شناسنامه و کارت ملی

7- اصل و تصویر مدرک دوره سه ساله دیپلم برای دوره های نظام جدید بدون مغایرت با مندرجات شناسنامه و کارت ملی.

8- اصل و تصویر اصل مدرک دوره پیش دانشگاهی برای دوره های نظام جدید بدون مغایرت با مندرجات شناسنامه و کارت ملی

(برای دریافت موارد 6 تا 8 باید به مدرسه خود مراجعه کنید)

9- در صورت نبودن تاییدیه تحصیلی در پرونده در زمان ثبت نام رسید تاییدیه دیپلم متوسطه با ذکر معدل کتبی و کل برای دوره های نظام قدیم

(برای تهیه رسید به ادارات پستی مراجعه نمائید).

10- در صورت نبودن تاییدیه تحصیلی در پرونده در زمان ثبت نام رسید تاییدیه دوره پیش دانشگاهی با ذکر معدل کل برای دوره های نظام جدید

(برای تهیه رسید ادارات پستی مراجعه نمائید).

11- برای دانش آموختگانی که هنگام ثبت نام از کد کارمندی استفاده کرده اند گواهی اشتغال به کار و تصویر آخرین حکم استخدامی الزامی است.

12- برای دانش آموختگان فراگیر که معدل در تاییدیه تحصیلی یا اصل مدرک پیش دانشگاهی درج نگردیده باشد کارنامه دوره پیش دانشگاهی تایید شده الزامی است.

13- فیش پرداختی به مبلغ 60 هزار تومان بابت گواهی موقت و دانشنامه  به شماره حساب دانشگاه پیام نور.(حتما قبل از واریز وجه شماره حساب ها رو از مرکزتان مجددا استعلام بگیرید )

نکته مهم : به تازگی گفته می شود پس از مراجعه برای انجام مراحل فارغ التحصیلی، امور مالی دانشجویی این مبلغ را در سیستم جامع گلستان ثبت نموده و سپس دانشجو باید آن را به صورت الکترونیکی در همان سیستم گلستان پرداخت نماید

14– تهیه تمبر از بانک ملی به مبلغ 10000 ریال (هزار تومان) (برخی از مراکز ممکن است از شما درخواست واریز 10000 هزار ریال به شماره حساب کنند این کار برای تمبر است شما خودتان می توانید تمبر را تهیه و به کارشناس رشته تحویل دهید)

15- فرم تسویه حساب تکمیل شده (برای تهیه این فرم به کارشناس رشته مراجعه کنید این فرم در نهایت توسط دبیرخانه مرکز شماره و تاریخ زده شود.)

16– ممکن است دانشگاه از شما بخواهد cd مدارک اسکن شده (عکس ، تصویر شناسنامه صفحه اول و صفحه توضیحات ، تصویر مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ) را نیز تحویل بدهید

همچنین باید فرم تسویه حساب فارغ التحصیلی را تکمیل و تحویل دهید .

مدارک مورد نیاز فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد پیام نور

1– تحویل 6 قطعه عکس 3 در 4 پشت نویسی شده.

2- اصل کارت دانشجویی

3- اصل و تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت یا هر مدرکی که وضعیت نظام وظیفه را مشخص نماید (دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند برگه معافیت تحصیلی آنها باید در پرونده موجود باشد اگر نبود می توانید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و تهیه کنید)

4-  اصل و تصویر یک سری از تمام صفحات شناسنامه

5- اصل و تصویر پشت و روی کارت ملی بدون مغایرت با مندرجات شناسنامه

6- اصل و تصویر اصل مدرک دوره پیش دانشگاهی برای دوره های نظام جدید (دیپلم برای نظام قدیم) بدون مغایرت با مندرجات شناسنامه و کارت ملی

7- اصل و تصویر مدرک کارشناسی بدون مغایرت با مندرجات شناسنامه و کارت ملی

8- برای دانش آموختگانی که هنگام ثبت نام از کد کارمندی استفاده کرده اند گواهی اشتغال به کار و تصویر آخرین حکم استخدامی الزامی است.

9– تهیه تمبر از بانک ملی به مبلغ 10000 ریال (هزار تومان) (برخی از مراکز ممکن است از شما درخواست واریز 10000 هزار ریال به شماره حساب کنند این کار برای تمبر است شما خودتان می توانید تمبر را از بانک های ملی تهیه و به کارشناس رشته تحویل دهید)

10-  فیش پرداختی به مبلغ 60 هزار تومان بابت گواهی موقت و دانشنامه  به شماره حساب دانشگاه پیام نور.(حتما قبل از واریز وجه شماره حساب ها رو از مرکزتان مجددا استعلام بگیرید)

نکته مهم : به تازگی گفته می شود پس از مراجعه برای انجام مراحل فارغ التحصیلی، امور مالی دانشجویی این مبلغ را در سیستم جامع گلستان ثبت نموده و سپس دانشجو باید آن را به صورت الکترونیکی در همان سیستم گلستان پرداخت نماید

11- فرم تسویه حساب تکمیل شده (برای تهیه این فرم به کارشناس رشته مراجعه کنید این فرم در نهایت توسط دبیرخانه مرکز شماره و تاریخ زده شود.)

12- تاییدیه مربوط به اصلاح پایان نامه ( در صورتیکه پایان نامه پس از برگزاری جلسه دفاع نیاز به اصلاح دارد ) (مخصوص دانشجویان پژوهش محور)

13- تاییدیه تحصیلی مدرک کارشناسی واصل ریزنمرات کامل تایید شده آن (چنانچه در پرونده تحصیلی دانشجو موجود نمی باشد)

14- ممکن است دانشگاه از شما بخواهد CD فایل اسکن شده مدارک (عکس ، تصویر شناسنامه صفحه اول و صفحه توضیحات ، تصویر مدرک کارشناسی ) را نیز تحویل بدهید

همچنین باید فرم تسویه حساب فارغ التحصیلی را تکمیل و تحویل دهید

تاریخ فارغ التحصیلی در دانشگاه پیام نور

 زمانی که آخرین نمره دانشجو در سیستم گلستان پیام نور درج و تائید می شود، زمان فارغ التحصیلی شما محسوب می شود.

برای دانشجویان مشمول سربازی از همان تاریخ معافیت تحصیلی آنها به اتمام می رسد.

دانشجویانی که در کارشناسی ارشد پذیرفته شده اند برای فارغ التحصیلی در کارشناسی چه باید بکنند؟

دانشجویانی که بلافاصله پس از گذراندن واحدهای تحصیلی مقطع کارشناسی به مقطع کارشناسی ارشد راه می یابند ، به ویژه دانشجویان مشمول لازم است جهت تسریع در بررسی پرونده فارغ التحصیلی به کارشناس رشته مربوطه مراجعه و راه یابی به مقطع ارشد را اطلاع و نسبت به تکمیل پرونده فارغ التحصیلی خود اقدام نمایند تا برگه ای برای ارائه به دانشگاه پذیرفته شده مقطع ارشد از طرف دانشگاه پیام نور منتشر شود.

در زمان فارغ التحصیلی باید وام های دریافت شده تسویه شوند؟

اگر وام از صندوق رفاه گرفته باشید که باید کارهای دریافت دفترچه اقساط آن را کرده باشید و نیازی به تسویه ندارد.

اما سایر وام های دریافت شده از نهادهای دیگر باید تسویه شود.

سنوات مجاز من به اتمام رسیده ولی نتوانسته ام درسم را تمام کنم. چه کنم؟

سنوات تحصیلی دانشجویان مشمول سربازی در کارشناسی پیام نور 5 سال است.

 اگر دانشجو در این زمان نتواند درس خود را تمام کند می تواند درخواست یک سال سنوات ارفاقی داشته باشد.

 اگر در این یکسال نیز نتواند درسش را تمام کند در مهلت یکساله معرفی می تواند دروسش را پاس کند. ولی در این صورت اجازه تحصیل در مقطع بالاتر ندارد.

آیا برای کارهای فارغ التحصیلی خود دانشجو باید اقدام کند؟

بله. خود دانشجو یا وکیل وی می تواند کارهای فارغ التحصیلی را انجام دهد.

البته برخی کارها مثل واریز وجه یا دریافت تائیدیه ها را شخص دیگر می تواند انجام دهد، اما کارهایی که در خود دانشگاه باید انجام شود نیاز به حضور دانشجو دارد.

چه زمان می توانم برای کارهای فارغ التحصیلی در دانشگاه پیام نور اقدام کنم؟

زمانی که نمره آخرین درس شما ثبت و تائید شد ، بعد از یک روز کاری می توانید برای کارهای فارغ التحصیلی به دانشگاه مراجعه کنید.

هرچه زودتر کارهای فارغ التحصیلی خود را انجام دهید بهتر است.

صدور گواهی موقت فارغ التحصیلی چه مقدار طول می کشد؟

زمانی که شما تمامی کارهای فارغ التحصیلی خود را انجام دهید و مشکلی در مدارک شما نباشد، معمولا بعد از یک ماه گواهی موقت صادر می شود.

البته اگر برای ارائه به ارگان یا دانشگاهی نیاز به مدرک دارید، به کارشناسان دانشگاه بگویید تا نامه ای مبنی بر فراغت از تحصیل با درج معدل به شما بدهند.

نمرات مردودی در معدل فارغ التحصیلی دانشگاه پیام نور محاسبه می شود؟

خیر.

نمرات ردی دروس شما در کارشناسی و کارشناسی ارشد پیام نور برای معدل کل محاسبه نمی شود.

نمرات پاس شده شما معیار محاسبه معدل کل پیام نور است.

اما نمرا ت ردی در معدل هر ترم محاسبه شده و نقش دارند.

اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور برای استخدام به چه صورت است؟

مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه پیام نور برای استخدام در ارگانهای دولتی از اعتبار کافی برخوردار است. شما همچنین می توانید با مدرک دانشگاه پیام نور برای تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام کنید. از همه مهمتر مدرک پیام نور قابل ترجمه نیز هست و برای اپلای در سایر کشورها می توانید ارائه کنید.

 

دانلود نمونه سوالات پیام نور در سایت irsoal.com


 


نوشتن یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  1. من امسال فارغ التحصیل شدم. ولی کارهاش رو هنوز انجام ندادم. دیر میشه؟

    • 1399/5/6

      سلام. دانشگاه از 9 مرداد تا25 مرداد تعطیل میشه. زودتر کاراتون رو انجام بدین بهتره. ممکنه برای جایی گواهی لازم داشته باشین