irsoal

راهنمای تصویری برگزاری امتحان دروس خودخوان تابستان 99پیام نور

1399/5/22
اطلاعاتی مفید در مورد مرکز سنجش و آزمون پیام نور و راهنمای استفاده از آن

از اسفند 1398 که ویروس کرونا سرتاسر ایران را فراگرفت و باعث تعطیلی و یا دورکاری بسیاری از فعالیت ها و غیرحضوری شدن کلاسهای درس دانشگاه ها شد، دانشگاه پیام نور یکی از پیشگامان در برگزاری کلاسهای آنلاین و مجازی بود.

بستر برگزاری کلاسهای آنلاین در دانشگاه پیام نور فراهم بود و همین موضوع باعث شد در زمانی که سایر دانشگاه ها در فکر نحوه ادامه و یا حتی لغو ترم بودند، دانشگاه پیام نور کلاسهای خود را بصورت مجازی برگزار نماید.

البته برگزاری این کلاسها خالی از اشکال نبود، ولی هرچه بود بهتر از سایر دانشگاه ها کلاس برگزار شد و دانشگاه پیام نور توانست رتبه یک را بین دانشگاه های ایران در برپایی کلاسهای آنلاین و مجازی کسب نماید.

هرچه به ایام امتحانات ترم دوم 99-98 نزدیک تر می شدیم حدس ها و شائبه ها برای نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم پیام نور بیشتر می شد تا اینکه خود دانشگاه در تصمیمی اعلام کرد امتحانات پایان ترم پیام نور برای اولین بار بصورت غیرمتمرکز و توسط اساتید برگزار می شود.

امتحانات ترم دوم 99-98 پیام نور توسط اساتید برگزار شد. یا از طریق اپلیکیشن پیام من پیام نور، یا از طریق کانالها و گروه های شبکه های مجازی و یا وب سایتهایی که خود دانشگاه ها برای آزمون آنلاین درنظر گرفته بودند مثل سامانه آزمون آنلاین دانشگاه پیام نور اصفهان

با شروع ترم تابستان 99 ، سازمان مرکزی پیام نور به اهمیت وجود یک سامانه آزمون و سنجش سراسری پی برد  که در آن تمامی دانشجویان بتوانند بصورت همزمان و متمرکز امتحانات خود را بدهند.

مرکز سنجش و آزمون دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور در ترمهای گذشته سامانه ای برای برگزاری آزمون های سراسری آنلاین داشته ، اما برای امتحانات پایان ترم نبوده است.

مرکز سنجش و آزمون دانشگاه پیام نور به نشانی azmoon.pnu.ac.ir مدتی هست که راه اندازی شده، اما برای برگزاری امتحانات دروس خودخوان در ترم تابستان 99 سازمان مرکزی تصمیم گرفت از سامانه دیگری بر همین بستر با آدرس sanjesh.pnu.ac.ir استفاده نماید.

طبق  اطلاعیه منتشر شده قرار است دروسی که در ترم تابستان 99 بصورت خودخوان ارائه شده اند، امتحانات پایان ترم آن در سامانه آزمون آنلاین پیام نور بصورت سراسری و در همان زمان ها و تاریخ های از پیش تعیین شده برگزار شود.

بدین صورت دانشگاه پیام نور اولین دانشگاه کشور می شود که سامانه ای برای آزمون آنلاین سراسری درنظر گرفته است.

راهنمای شرکت در امتحانات از طریق مرکز سنجش و آزمون دانشگاه پیام نور

1- برای این کار ابتدا از طریق لینک زیر وارد مرکز آزمون پیام نور شوید.

لینک ورود به مرکز آزمون آنلاین دانشگاه پیام نور

2- سپس در سمت بالا سمت چپ برروی گزینه ورود کلیک کنید.

3- در قسمت نام کاربری شماره دانشجویی و در قسمت رمز عبور کدملی (کد اقامت برای اتباع) وارد نمایید.

تبصره: اگر برای ورود به سامانه آزمون و سنجش پیام نور مشکل داشتید و نتوانستید وارد شوید ابتدا بررسی کنید که کیبورد شما حتما در حالت انگلیسی باشد. اگر باز هم مشکل داشتید در قسمت رمز عبور نیز شماره دانشجویی خود را وارد کنید.

4- در ساعت و تاریخ از پیش تعیین شده که در برنامه امتحانات تابستان 99 پیام نور منتشر شده ، دانشجو وارد سامانه شده و امتحان درس برگزار می شود. پیشنهاد می شود نیم ساعت قبل از شروع آزمون در سامانه باشید و از داشتن حجم اینترنت نیز مطمئن باشید.

5- برروی نام درس که براساس برنامه امتحانی زمان آن رسیده کلیک کنید. مشخصات آزمون برای شما نمایش داده می شود . پس از بررسی برروی شروع آزمون کلیک کنید.

6- اگر دو امتحان همزمان دارید حتما در دو آزمون حاضر شده و برگه سوالات را دریافت و پاسخ دهید. متاسفانه در همان زمان در نظر گرفته شده باید پاسخ سوالات را برای هر دو امتحان بدهید.

7- پس از کلیک برروی شروع آزمون به شما مجدد زمان آزمون یادآوری می شود و از شما می خواهد که این موضوع را با کلیک برروی شروع آزمون تائید نمایید.

8-  سه روش برای برگزاری آزمون آنلاین وجود دارد.

الف: سوالات  یکی یکی به شما نمایش داده می شود و شما گزینه صحیح را در هر مرحله انتخاب می کنید.

ب: سوالات به شما یک جا بصورت متن نمایش داده می شود که شما در این روش باید پاسخ سوالات را در برگه ای به روشی که بعد توضیح داده می شود پاسخ داده و در نهایت آپلود نمایید.

ج: این روش هم مانند روش ب است، با این تفاوت که سوالات بصورت عکس دفترچه ای نمایش داده می شود و به روشی که بعد توضیح داده می شود پاسخ داده و در نهایت آپلود نمایید.

9- برای پاسخ به سولات در روش ب و ج، در برگه ای سفید نام و نام خانوادگی، نام مرکز (نام شهر) ، شماره دانشجویی و کد درسی که امتحان دارید را در بالا بنویسید.

سپس در زیر آن مانند شکل زیر پاسخ های هرگزینه را درج کنید. از نوشتن متون اضافی جدا خودداری کنید.

 


نوشتن یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  1. سلام. سوالات امتحانات خودخوان توسط سازمان مرکزی طرح میشه یعنی؟؟؟؟

    • 1399/5/24

      سلام. بله و بصورت سراسری برگزار میشه