irsoal

راهنمای جامع آزمون ارشد فراگیر پیام نور به همراه نکاتی برای آزمون سال 99

1399/8/13
اطلاعاتی مفید در مورد آزمون ارشد فراگیر پیام نور و نکاتی راجب ازمون سال 99 ارشد فراگیر

فراگیر ارشد پیام نور چیست ؟

آزمون فراگیر ارشد پیام نور چگونه برگزار می شود؟

برای قبولی در آزمون فراگیر ارشد پیام نور چه باید بکنیم؟

زمان حدودی ثبت نام و آزمون فراگیر ارشد پیام نور سال 99 چموقع خواهد بود؟

آیا سال 99 آخرین دوره برگزاری آزمون فراگیر ارشد پیام نور خواهد بود؟

ما در این مقاله قصد داریم به سوالات شما عزیزان در مورد آزمون ارشد فراگیر پیام نور پاسخ و اطلاعات خوبی در مورد این آزمون و راه قبولی در آن برایتان ارائه دهیم. همچنین به نکاتی در مورد آزمون فراگیر ارشد پیام نور سال 99 اشاره خواهیم کرد که کمک خوبی برای شما خواهد بود. امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان که قصد دارید در آزمون فراگیر ارشد پیام نور شرکت کنید مفید باشد، پس حتما تا انتها با ما همراه باشید.

فراگیر ارشد پیام نور چیست؟

همانطور که می دانید هر ساله سازمان سنجش نسبت به برگزاری آزمون کارشناسی ارشد اقدام می کند. پذیرفته شدگان آزمون می توانند از بین دانشگاه های منتخب که دانشگاه پیام نور هم یکی از آنهاست نسبت به انتخاب رشته محل اقدام کنند. بدین ترتیب کسانی که در آزمون سراسری ارشد مجاز به انتخاب رشته می شوند، در صورت تمایل می توانند دانشگاه پیام نور را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

دانشگاه پیام نور به دلیل ظرفیت بسیار بالایی که دارد، معمولا تمامی صندلی هایش برای مقطع ارشد از طریق آزمون سراسری تکمیل نمی شود و ظرفیت خالی بسیاری در رشته ها دارد.

برای اینکه بتوان از این ظرفیت باقی مانده استفاده کرد و ضمنا شانسی دوباره به کسانی که در آزمون ارشد سراسری شرکت نکرده و یا قبول نشده اند داده شود، دانشگاه پیام نور با همکاری و هماهنگی وزارت علوم و سازمان سنجش نسبت به برگزاری آزمون فراگیر ارشد اقدام می نماید تا بتواند دانشجوهای دیگری را جذب خودش کند.

در ابتدا آزمون ارشد فراگیر پیام نور سالی دوبار برگزار می شد که کم کم به سالی یکبار رسید و الان خبرهایی به گوش می رسد از لغو آزمون از سال 1400.

 

آزمون فراگیر ارشد پیام نور چگونه برگزار می شود؟

روند ثبت نام و شرکت در آزمون فراگیر ارشد پیام نور بدین صورت است.

ابتدا متقاضیان از طریق سایت سنجش ثبت نام می کنند. دقت داشته باشید که ثبت نام آزمون تنها از طریق سایت سنجش انجام می شود نه هیچ سایت دیگری.

گاها دیده می شود افراد گمان می کنند ثبت نام در موسسات علمی آمادگی کنکور فراگیر کافیست، ولی این ثبت نام تنها برای همان موسسات است و ربطی به آزمون اصلی ارشد فراگیر پیام نور ندارد.

همچنین تمامی متقاضیان بعد از قبولی در ازمون ارشد فراگیر و هنگام ثبت نام در دانشگاهی که پذیرفته شده اند، باید کارشناسی خود را تمام کرده و مدرک آن را ارائه دهند.

آنها در فرم ثبت نام، رشته محل های مورد نظر خودشون رو انتخاب می کنند.

این انتخاب بدون محدودیت نوع مدرک کارشناسی است، یعنی بدون در نظر داشتن رشته کارشناسی، متقاضی می تواند در هر رشته ای که می خواهد برای مقطع ارشد در پیام نور ثبت نام کند. مثلا شخصی کارشناسی برق دارد و می خواهد در ارشد رشته حقوق بخواند. کافیست رشته حقوق را در موقع ثبت نام فراگیر اتنخاب نماید.

بدین ترتیب دانشجو اصطلاحا وارد دوره دانش پذیری می شود.

متقاضی باید دروس ترم یک رشته ای که انتخاب کرده است را، تا زمان آزمون مطالعه نماید. این دروس در دفترچه ثبت نام برای همه رشته ها مشخص می شود.

خب تا اینجای کار که ساده بود.

وقتی متقاضی در سایت سنجش ثبت نام کرد، معمولا کمتر از دوماه آزمون اصلی برگزار می شود. طبق سنوات گذشته، ثبت نام در آبان ماه صورت گرفته و آزمون در آذر یا دی برگزار می شود.

متقاضی باید دروسی که معمولا 3 یا 4 درس هستند را (در دفترچه ثبت نام دروسی که در آزمون می آید برای هر رشته مشخص شده است ) تا روز آزمون مطالعه نماید. آزمون وی براساس همان چند درس خواهد بود. انگار شخصی در یک روز و یک ساعت چند امتحان همزمان داشته باشد.

چنانچه شخص بتواند حدنصاب نمره را از دروس و مجموع آن کسب کند، عملا قبول شده و می تواند بطور رسمی در دانشگاه ثبت نام کرده و دانشجوی ارشد پیام نور شود.

اما اگر حدنصاب لازم را کسب نکند و غیرمجاز شود، عملا پذیرفته نشده و دانشجوی ارشد محسوب نمی شود.

نتایج هم اغلب در بهمن ماه منتشر شده و پذیرفته شدگان از ترم بهمن وارد پیام نور می شوند.

یک نکته خیلی مهم اینکه گاها دانشجو از بین 4 درس، 3 درس را نمره خوبی کسب می کند و در یک درس موفق نیست و یا دو درس.

اگر دانشگاهی که وی انتخاب کرده ظرفیت کافی داشته باشد، باز هم او در کارنامه آزمون مجاز شناخته شده و می تواند در دانشگاه پیام نور ثبت نام کند، ولی دروسی که نمره کمی آورده باید در طول تحصیل مجددا اخذ کرده و پاس نماید (همان دروس دانش پذیری).

اگر بخواهم در یک جمله توضیح دهم باید بگم که مهم حدنصاب و معدل نمرات کسب شده شماست.

معمولا از نمره 12 برای هر درس یا معدل 14 برای مجموع دروس، به عنوان حدنصاب قبولی یاد می کنند.

 

برای قبولی در آزمون فراگیر ارشد چه باید کرد؟

خیلی ساده است و اصلا نگران نباشید.

همانطور که توضیح داده شد، دروس آزمون مشخص است و عملا دروس ترم یک رشته ای است که شخص انتخاب کرده است.

یک موضوع خیلی جالب که شاید کمک خوبی برای شما باشد، این است که هر رشته ای معمولا یک درس اصلی دارد که خیلی در نتیجه ازمون موثر است و به آن در اصطلاح، درس کلیدی می گویند. این درس معمولا 4 واحدی است یا تعداد واحدش از بقیه بیشتر است. اگر شخص داوطلب بتواند در این درس نمره خوبی از آزمون فراگیر کسب کند، تقریبا نصف راه قبولی را سپری کرده است.

تمامی دروس هر رشته، در دانشگاه پیام نور برای سایر دانشجویان تدریس می شود، یعنی هم منبع مشخص دارد و هم نمونه سوال. منبع و کد درس و بخش هایی که باید مطالعه شود و یا از کتاب حذف است در همان دفترچه ثبت نام مشخص شده است. برای مثال جدول زیر دروس و جزئیات مشخص شده برای رشته علوم زمين گرايش زمين شناسي زيست محيطي در آزمون سال 98 است.

جدول دروس آزمون ارشد فراگیر رشته علوم زمین

همانطور که می بینید نام دروس به همراه کد 7 رقمی هردرس، نام کتاب، نام نویسنده، نام ناشر و بخشهای مورد مطالعه کتاب نوشته شده است. در رشته بالا درس زمین شناسی زیست محیطی همان درس کلیدی محسوب می شود.

تمامی رشته ها همچین جدولی دارند که می توانید از لینک زیر منابع آزمون رشته مورد نظرتون رو براساس دفترچه سال 98 مطلع بشین.

دقت داشته باشین که ممکنه در آزمون سال 99 ارشد فراگیر منابع امتحان برای رشته ها کمی متفاوت باشد که به محض انتشار دفترچه ثبت نام، آن را در سایت قرار خواهیم داد. فعلا تا زمان ثبت نام می توانید براساس جداولی که در لینک زیر قرار داده شده مطالعه نمایید.

دروس رشته های مختلف آزمون ارشد فراگیر براساس دفترچه سال 98

حالا که از دروس رشتتون اگاه شدین، می توانید از طریق اینترنت و یا کتابفروشی ها نسبت به تهیه منایع و جزواتش اقدام کنین.

برای دریافت نمونه سوال دروس آزمون ارشد فراگیر پیام نور هم کافیست به روش زیر اقدام کنید.

1- وارد سایت irsoal.com شوید.

2- در قسمت جستجویی که در بالای سایت قرارداده شده، کد 7 رقمی درستون رو وارد کنین. همانطور که در بالا گفته شد کد 7 رقمی هر درس در دفترچه ثبت نام امده است. نگران نباشین، اگر کد 7 رقمی درستون رو نداشتین، نام درستون رو وارد کنین. سپس دکمه اینتر را بزنید.

دانلود نمونه سوالات فراگیر ارشد

3- صفحه ای برای شما باز می شود که نمونه سوالات کد یا نام درس برای شما نمایش داده شده است. اگر براساس نام درس جستجو کرده اید، نمونه سوال درسی را انتخاب کنید که برای رشته شما باشد. نام رشته در زیر اسم درس نوشته شده است.

دانلود سوالات فراگیر پیام نور

 

4- بعد انتخاب نمونه سوال، وارد صفحه دانلود آن می شوید. با کلیک برروی دانلود نمونه سوال، اگر عضو سایت irsoal باشید و از قسمت ورود کاربران، وارد حساب کاربری خود شده باشید، لینک برایتان فعال شده و دانلود می کنید. اما اگر عضو نباشید به صفحه ای وارد می شوید که از شما خواسته می شود یا عضو سایت شده و یا خرید تکی کنید. با انتخاب خرید تکی فرم پیش از خرید باز شده که با تکمیل کردن آن وارد صفحه درگاه شده و بعد از پرداخت، لینک دانلود برایتان فعال می شود.

سوالات ازمون ارشد فراگیر پیام نور

توصیه ما عضویت در سایت irsoal.com است. چون هم به صرفته تر است و هم امکان دانلود مجدد دارد، هم اگر عضو vip سایت شوید می توانید از خدمات مشاوره و راهنمایی ما هم بهره ببرید.

 با بررسی و تمرین نمونه سوال شما تا 60 درصد امادگی کافی رو بدست میارین. گاها دیده شده سوالات ازمون تکرار عین به عین نمونه سوالات نیمسالهای قبل بوده است.

 

زمان حدودی ثبت نام و آزمون فراگیر ارشد پیام نور سال 99 چموقع خواهد بود؟

حتما در جریان روند برگزاری آزمون ارشد فراگیر سال 99 هستید. از لغو آن تا دوره بی خبری و در نهایت خبر برگزاری آن.

این روزها خیلی از شماها سوال می کنید که زمان ثبت نام و آزمون تقریبا چموقع است. باید بگم که زمان ثبت نام احتمالا در آبان خواهد بود، اما زمان آزمون مشخص نیست. بستگی به شرایط کرونا هم دارد. احتمالا زمان برگزاری آزمون ارشد فراگیر دوره 21 (سال 99) در دهه سوم آذر و یا دهه اول دی ماه خواهد بود.

 

نحوه برگزاری آزمون فراگیر ارشد پیام نور سال 99 چگونه خواهد بود؟

شایعاتی هست مبنی برگزاری آزمون فراگیر ارشد پیام نور در چند روز ، ویا برگزاری آزمون هر درس در روزهای مختلف و نه یک جا و یا حتی برگزاری الکترونیکی کنکور فراگیر

همانطور که اشاره شد همه اینها شایعه است و چیزی که فعلا قطعیت بیشتری دارد برگزاری آزمون مشابه سالهای قبل است. یعنی بصورت یک آزمون یک جا از تمامی دروس هر رشته مثل کنکور سراسری

 

آیا سال 99 آخرین دوره برگزاری آزمون فراگیر ارشد پیام نور خواهد بود؟

با توجه به شرایطی که امسال بوجود آمد و ما در خبر سرانجام آزمون فراگیر ارشد پیام نور سال 99 به آن پرداختیم، احتمال بسیار قوی 99 سال آخری خواهد بود که آزمون فراگیر ارشد پیام نور بدین شکل برگزار می شود.

همین امسال هم لغو شده بود که با پیگیری دانشجویان و تلاش مسئولان پیام نور، در نهایت قرار شد که برگزار شود.

برای سال آینده که همان سال 1400 می باشد احتمالا آزمون فراگیر ارشد پیام نور دیگر بدین شکل برگزار نشود و جای خود را به سایر روشهای پذیرش مثل پذیرش بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی خواهد داد.

 

مشاوره متقاضیان آزمون فراگیر ارشد سال 99 پیام نور

یک نکته ای رو فراموش نکنین. درسته که زمان باقیمانده تا آزمون کم هست، ولی با یک برنامه ریزی درست می توانید به سطح آمادگی خوبی برسید.

پس نگران نباشید. ابتدا از دروس رشتتون مطلع بشین. بعد برین سراغ تهیه کتاب و جزوه و نمونه سوالاتش

همانطور هم که در بالا گفتیم، همکاران من در سایت irsoal، به کاربران vip سایت راهنمایی و مشاوره لازم رو ارائه می دهند.

-------------------------------------------------------------------------

ما از طریق کانال تلگرام و پیج اینستاگرام irsoal، سعی خواهیم کرد نکات مهم در مورد آزمون ارشد فراگیر سال 99 و روش قبولی در اون رو اطلاع رسانی کنیم. پس حتما با ما در شبکه های اجتماعی نیز همراه باشید.

همانند همیشه نیز می توانید از طریق بخش ارسال نظر همین خبر در پایین صفحه، سوالات و نظرات خودتون را با ما و بقیه به اشتراک بگذارید.

اینستاگرام instagram.com/irsoalpnu

تلگرام    t.me/irsoalofficial
 


نوشتن یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

 1. سلام ببخشید شما میدونید زمان آزمون درس های دوره ی دانش پذیری فراگیر پیام نور چه موقع هست؟

  • سلام. تا جایی که فعلا مشخص شده ازمون فراگیر در سال 1401-1402 برگزار نخواهد شد. حال باید صبر کرد و دید ایا این تصمیم تغییر میکنه یا نه

 2. سلام وقتتون بخیر.ببخشید من عضویت vipرو انتخاب کردم و مبلغش رو پرداخت کردم..راهنماییم میکنین ک چطور باید منابع ازمون فراگیر ارشد روانشناسی تربیتی مطلع بشم؟؟؟

  • 1399/9/1

   سلام عطیه خانم. گمانم از طریق حساب کاربریتون پیام دادین و همکارام راهنمایی کردن. از طریق ادمین تلگرام هم میتونین با ما در ارتباط باشین. به ادمین پیام دادین ، همون ابتدا نام کاربریتون رو بفرمایید. راستی در پاسخ سوال شما در حساب کاربریتون، همکارام برای مطالعه درسا هم کمکتون کردن

 3. سلام روزبخیر، کتاب های پیام نور به صورت خلاصه کتاب موجوده؟ جایی نوشته بود میشه خلاصه کتاب رو تهیه کرد

  • 1399/8/14

   سلام. اره تقریبا موجوده
   البته توسط خود اساتید و دانشجوها تهیه شده

 4. سلام ممنون میشم راهنمایی کنید
  باتوجه به مطالبی که در سایت نوشتید بنده می‌خوام رشته ارشد مشاوره را بخوانم و با توجه به راهنمایی که کردید رشته مشاوره را جستجو کردم ولی کد رشته را نداشتم و ۱۰۳ مورد پیدا کرد الان نمی‌دونم کدومش به من مربوطه؟ من درنظر دارم مشاوره خانواده یا شغلی یا مدرسه را بخوانم ولی اینجا ۱۰۳ مورد پیدا کرد الان گیج شدم نمی‌دونم چیکار کنم کدومش به من مربوطه لطفاً راهنمایی کنید.
  درضمن یه قسمتی در پایین هررشته هست که مثلاً نوشته کارشناسی یا ارشد اینجا ارشد به من مربوطه یا ربطی نداره ممنون میشم راهنمایی کنید چون واقعا گیج شدم ممنون

  • 1399/8/13

   سلام. کاربر عزیز
   فایل رو دانلود کنید. رشتتون رو پیدا کنین. نام دروستون داخلش نوشته شده است. بخشی که می فرمایید رو من نمیبینم. به ادمین تلگرام می توانید پیام دهید تا بیشتر راهنماییتون کنه. عضو کانال تلگراممون بشین، در قسمت بیو ادرس ادمین هست

 5. نمونه سوالات عالي بود اگه از اول با سايت شما آشنا ميشدم هيچ وقت موسسه ثبت نام نميكردم ، به هر حال ممنون اطلاعات كامل و مفيد بود

  • 1399/8/13

   مرسی رزا خانم. خداروشکر که مفید بوده براتون. با انگیزه و تلاشی که شما دارین ان شاالله حتما امسال قبول میشین و یادتون باشه بعد قبولیتون تو دانشگاه ما رو فراموش نکنین. ما تا اخر دانشگاه با شما هستیم